Vážený pane Havlíku,

nesmírně si cením Vašeho dopisu adresovaného panu Nečasovi, jen by mě zajímalo, zda jste ho publikoval pouze na stránkách Pozitivního světa nebo i v jiných médiích. V tomto dopise se zmiňujete, že kritizujete správu této země od ranných devadesátých let. Z toho usuzuji, že jste ve věku, kdy již něco pamatujete, já bohužel taky, a proto mohu srovnávat. Bezvýhradně souhlasím s tím, co v tomto dopise píšete a k tomu mně dovolte se připojit malou poznámkou.
Úvodem suché konstatování – za minulého režimu se lidem lhalo a bohužel se lže i dnes. Jak ironicky působí heslo sametové revoluce „nejsme jako oni“. Nemusí se mnou každý souhlasit, ale ti, kdo pamatují, tak vědí, že za komunistů se znárodňovalo, ale nikoli rozkrádalo, alespoň ne v takovém měřítku, jako dnes. Neumím si představit, že by např. znárodněnou kladenskou poldovku někdo zlikvidoval takovým způsobem, jak bylo předvedeno. A pokud někdo kradl (myšleno v rámci zneužívání funkcí apod.), tak, světe, div se, byli lapkové a podvodníci odsuzováni a zavíráni “za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví“. Dneska se ví, že se krade ve velkém, jenom na daňových únicích odchází miliony, kolik firem bylo vytunelováno o tom ani nemluvím a že by za to byl někdo výrazně trestán? To se pořád jenom soudí, soudí, soudí se léta a výsledky nula. Nicméně nemusíme pátrat příliš vysoko, stačí se podívat kolem sebe a položit si otázku. Druhotná platební neschopnost, no co to je? Jak je možné, že někdo si vědomě objedná zboží, službu a předem ví, že nezaplatí. Přitom to je tak jednoduché – nezaplatíš fakturu, poneseš si následky. Ale na to se zřejmě u nás nehraje.
Že vládnoucí garnitura je odtržena od běžné reality, to tvrdím taky (myslím od reality života běžného občana). K tomu bych použil průpovídku jednoho mého souseda – taky pamětníka, který říká: za komunistů jsem si vydělal cca 2 tis Kč, stačilo mně to na běžnou obživu, nutné věci do domácnosti včetně úhrad energie, sem tam jsem si koupil nějaké kalhoty, košili, občas mně zbylo i na nějakou dovolenou. Dneska vydělávám cca 15 tis Kč, stačí mně to na nutnou obživu, to ostatní s odřenýma ušima, o dovolené si můžu tak akorát nechat zdát. Že nemáme totalitu, že si můžu jet kam chci? Proboha za co??
Po listopadu 1989 se šířilo další heslo, a to že „komunisté můžou za morální devastaci našeho národa“. A já se ptám, kdo může za současnou morální devastaci lidí, kteří upadají do absolutního stavu beznaděje ztrátou zaměstnání, ztrátou střechy nad hlavou, díky tomu, že se stali obětí různých lichvářů a podvodníků, bezmoc starých lidí, kteří jsou nestydatě okrádáni, jak je možné, že stát nedokáže zajistit pomoc lidem, kteří jsou zdravotně postiženi, a musí se tvořit různé nadace, aby se sehnali finanční prostředky na důstojný život těchto lidí… a mohl bych takto vyjmenovávat dál.
Dnes již to není morální devastace, ale morální bahno, kdy je umožněno, aby ten, kdo má moc a peníze si mohl dělat absolutně co chce a obyčejní lidé, kteří nemají jiné přání, než aby mohli zajistit sobě a svým rodinám slušný život, tak zírají jen v němém úžasu. Jsou si naší politici doopravdy tak jistí, že to takto zůstane?

Mirek