Andrej Babiš navzdory svým prohlášením zase tolik nešetří. Od ledna roku 2014, kdy se stal ministrem financí, vyčerpal jeho úřad celou svou finanční rezervu ve výši téměř 63 miliard korun, což Hospodářským novinám potvrdila mluvčí úřadu Kateřina Vaidišová.
„Díky efektivní správě peněz státní pokladny není potřeba kumulovat nadbytečné rezervy spojené s úrokovými náklady,“ tvrdí Vaidišová.
Stát tyto rezervy držel v minulosti proto, aby si v případě finanční krize, jako byla třeba ta řecká, nemusel tolik půjčovat za vysoké úroky od investorů.
Že se ministerstvo zbavilo všech rezerv, se nelíbí Miroslavu Kalouskovi, bývalému ministru financí. „Je to velmi riskantní krok a může se vymstít,“ míní Kalousek s tím, že Babiš tímto krokem jenom opticky snižuje státní dluh.
Podle něj ovšem částečné snížení rezerv dává smysl. „Bylo by nelogické, abychom nyní měli velké rezervy, já je už v roce 2013 snížil o 110 miliard korun,“ říká Miroslav Kalousek.
Ministerstvo financí si podle své strategie pro řízení státního dluhu klade za cíl, aby letos státní dluh přinejhorším nevzrostl a zůstal stejný jako loni – tedy na úrovni 1,6 bilionu korun.