Není pochyb o tom, že peníze ovládají politiku. Politika se v současném českém provedení smrskla pouze na vliv, moc, pozice, a z toho plynoucí peníze.
Náš stát má přebujelou, netransparentní, komplikovanou a nesmírně nákladnou administrativu, která je nezřídka řízena různými stranickými a obchodními sítěmi, které klientelismus a korupci povýšily na normu. Stát si de facto rozparcelovaly politické strany a jejich výběrčí. Službu daňovým poplatníkům (občanům) často nahradily spolupachatelstvím s vybraným okruhem svých obchodních přátel.
Formy jsou různé. Předražené nákupy a také služby poradců a prostředníků. Naprosto nepatřičné a nesmyslné sumy za reklamu a rádoby analýzy. Nekontrolovatelné výdaje na právní služby, které často suplují úřady samotné. Podivně levné prodeje a jiné účelově zpracované veřejné zakázky, jež obcházejí zákonné normy, veřejný zájem a dobré mravy. Zásadní je rovněž pumpování zdrojů z dotací a ze společností s majoritní účasti státu.
Není náhodou, že se v žebříčcích korupce propadáme hlouběji a hlouběji.
A to se při tom nemají naše parlamentní strany nijak zle. Soudě podle štědrých příspěvků státu by nouzí rozhodně trpět nemusely. Přesto přijímají milionové dary sponzorů. A to s velkou pravděpodobností nejen legálně. Děje se tak přes fiktivní dárce, ale i přes různé nadstandardní dodavatele „specifických služeb“. Některé dary se přiznají a jiné ne. Ostatně, vždyť si ve finále své vlastní hospodaření tzv. kontrolují sami ve svém domácím Parlamentu.
Strohá řeč čísel říká i toto. Na oficiálních stránkách Ministerstva financí ČR lze nalézt i tabulky, v nichž jsou uvedeny přesné údaje o výši uhrazených příspěvků ze státního rozpočtu politickým stranám za období konkrétního roku.
Za volební rok 2010 byly parlamentním stranám vyplaceny příspěvky na činnost a příspěvky na úhradu volebních nákladů v této souhrnné výší: ČSSD – 284 601 700 Kč; ODS – 258 562 533 Kč; KSČM – 124 801 500 Kč; TOP 09 – 120 499 967 Kč; Věci Veřejné – 77 979 367 Kč.
Za rok 2011 byla výše uhrazených příspěvků ze státního rozpočtu parlamentním stranám tato:
ČSSD – 162 688 750 Kč; ODS – 124 190 000 Kč; KSČM – 61 727 500 Kč; TOP 09 – 52 085 000 Kč;
Věci Veřejné – 30 520 000 Kč.
Přesto dokázaly zvláště dvě největší strany ODS a ČSSD vyrobit v roce 2010 obří dluhy. ČSSD přiznala v březnu 2011 celkový dluh 360 mil. Kč A podle výroční finanční zprávy činil dluh ODS na konci roku 2010 222 mil. Kč.
Za rok 2010 stát politickým stranám vyplatil celkem 1 013 267 067 Kč a za rok 2011 to bylo 491 453 750 Kč.
K těmto veřejně dostupným údajům přílišného komentáře netřeba. Parlamentní politické strany připomínají ze všeho nejvíce věčně nenasytné (i když už pořádně vypasené) pašíky. Za posledních dvacet let se zcela odpoutaly od reality života. A platí to i pro tzv. nové klony TOP 09 a polorozpadlé VV.
Aktuálně je veřejný dluh ČR cca 1 650 245 000 000,- Kč.
K tématu peníze doplňuji jenom dvě strohé informace z dnešních médií: „Firma koupila domy od státních ČD za 200 mil. Kč a po té je prodala státní Karlově Univerzitě za dvojnásobek ceny.“ „ČEZ prý prodal doly o dvě miliardy laciněji, než je koupil:“
Tak opravdu nevím, jak to s tou rozpočtovou odpovědností a protikorupčním étosem našich vládců vlastně je. Nezdá se Vám, že je ta údajná daň za údajnou demokracii již opravdu, ale opravdu příliš vysoká?
Dobrý nápad vidím na adrese http://www.podnety.cz/vyhledat-podnety
A fakt, že politici jsou pěkná verbež nepřehlédl např. ani novinář Karel Čapek – viz http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20060724184000.
Vážený pane Havlík.
Je to otřesné čtení. A já se ptám. Co odvedly politické strany za tyto peníze nám, občanům? Nač vůbec potřebují tak obrovské částky? A na co nám vlastně jsou politické strany ? A tyto strany již plánují schodek státního rozpočtu ve výši 100 miliard Kč. Pro většinu lidí nepředstavitelná částka.
Ale je možno řídit stát bez těchto vyžírků a bez obrovského, přebujelého byrokratického aparátu. Systém se jmenuje SES a jeho autorem je Ing Jiří Schlimbach. Podrobnosti lze nalézt na ekonomickáreforma.cz. Jde o systémovou změnu řízení státu. System je detailně propracován a předpokládá zásadní změny v řízení státu, ekonomice, kultuře i v kontrolní činnosti. Součástí SES je i návrh nové ústavy a průběžného volebního systému. Jde o systém, založený na přímé demokracii. Součástí je i demo průběžného volebního systému, kde si jej každý může prakticky vyzkoušet. Vidím to jako zatím nejpropracovanější odpověď na otázku JAK DÁL ? Opakovat do nekonečna volby politických stran se po zkušenostech posledních 22 let jeví jako čirý nesmysl. Příčí se to zdravému rozumu.
Samozřejmě nelze očekávat, že ke změně dojde nějak automaticky. Část českého národa ze stávajího systému jen bezostyšně těží a nemají zájem nic měnit. Oni jsou ta vládnoucí elita, ti VIP, kterým houby záleží na plnohodnotném životě těch nejpotřebnějších – dětech, nemocných a důchodců. Ano, podle životních podmínek těchto občanů se měří úroveň státu.
Oni mají svůj vlastní svět, svět peněz, svět vlastní důležitosti a moci.
System SES řeší to nejzákladnější. Neumožňuje nakládat s penězi jako se zbožím. Znemožňuje hromadit majetek ve formě peněz. Peníze slouží pouze ve své základní funkci jako oběživo, případně jako hodnotící prostředek. Po vyřčení této téze napadne okamžitě každého řada otázek. Na př. co úspory, půjčky, investice ? atd. Nebudu na tyto otázky odpovídat. Je třeba se seznámit s SES.Je tam i trochu filosofie, což považuji za zvlášť cenné. Tam lze odpovědi nalézt. Namátkou jen pár příkladů:
Na základě koncepce SES lze prohlásit, že korupce nemá šanci, půjčky budou bezúročné, důchodový věk max. 60 let nebo níže, důchod ve výši průměrného platu pracovníka za posledních 10 let, tedy 100%,exekutorské úřady budou zrušeny jakož i státní zastupitelství, zákony budou jednoduché, přehledné, případně opatřeny oficiálním výkladem, soudci nebudou vykladači zákonů, atd. atd. Zní to jako pohádka a zkušenosti se sliby politických stran nám říkají NEVĚŘ !!! Ale přečtěte si SES a třeba změníte názor.
O tom, jak toho dosáhnout pokud bude mít občanstvo zájem, to je jiná kapitola.
Je to současná dostupná alternativa. Systém politických strana a další volby nic neřeší. O tom jsme se již přesvědčili
Zdeněk Frodl