Vážení přátelé,

před časem jste podepsali Evropskou občanskou iniciativu (ECI – European Citizens‘ Initiative), která si klade za cíl zastavit vyjednávání smluv TTIP a CETA. Jak pravděpodobně víte, v minulých čtyřech měsících se nám podařilo získat již více než 1 633 000 podpisů z celé Evropy. Dnes se na Vás obracíme s prosbou o pomoc, která se týká České republiky: Aby byla iniciativa úspěšná i zde, potřebujeme v zemi získat (a nejlépe překročit) minimální počet signatářů petice, tzv. národní kvorum. Překročit kvorum se nám podařilo už ve 12 členských státech a ani Česko k tomu nemá daleko. V současné době v zemi registrujeme 12 146 signatářů. Nicméně aby byla akce úspěšná, schází ještě dalších 3 605 podpisů (ale čím více, tím lépe!).
Proto bychom Vás dnes rádi požádali: 1) Pošlete tento email lidem z Vašeho okolí a poproste je o podepsání petice. 2) Pokud máte Facebook nebo Twitter, požádejte o podepsání petice své kamarády.
O co jde? Evropská unie zamýšlí přijmout dvě obchodní dohody s dalekosáhlými důsledky: jednu s Kanadou (CETA = Komplexní hospodářská a obchodní dohoda) a druhou s USA (TTIP = Transatlantické obchodní a investiční partnerství). Oficiálně se hovoří o tvorbě nových pracovních míst a zvýšení ekonomického růstu EU. Nicméně tyto přísliby se však zakládají na zkreslených a neobjektivních dopadových studiích. Řada jiných vědeckých analýz dokazuje, že tyto smlouvy naopak zničí statisíce pracovních míst v EU. Z dohod budou těžit výhody pouze velké nadnárodní korporace, které je připravily a lobují za ně, nikoliv občané EU. Kupříkladu Dohoda o urovnání sporů mezi investorem a státem (ISDS) garantuje kanadským a americkým firmám možnost žalovat jakýkoliv členský stát před soukromým soudním tribunálem, pokud by cítily, že jejich investice a zájmy jsou ohroženy rozhodnutím místní vlády nebo parlamentu (např. Zákonem na ochranu životního prostředí nebo ochranu spotřebitele). Dohody CETA a TTIP posílí moc nadnárodních korporací na úkor demokracie a veřejnosti. Nesmíme dopustit, aby se to stalo. Musíme požadovat od evropských institucí a vlády České republiky zastavení jednání o TTIP a CETA. Připojte se k iniciativě i Vy! https://stop-ttip.org/podepiste/
S pozdravem, Hnutí Stop TTIP