V České republice je minimální mzda 8 000 Kč, ve Švýcarsku je minimální mzda 80 000 Kč !!! Tuto větu by měl každý politik vyslovit jako první, kdykoliv otevře (h…) pusu. Dal bych jim to jako povinnost ze zákona místo imunity.

Potom ať si klidně žvaní, co budou chtít.

Každý by si okamžitě uvědomil, že k němu promlouvá šašek, který mlátí prázdnou slámu.

Ve Švýarsku před měsícem uzákonili minimální mzdu (v přepočtu) ve výši 80 000 Kč. Jakou věrohodnost pak mají plamenné řeči ministra financí Kalouska o srovnatelných cenách?
Ceny se musí vždy porovnávat také s výší platů. To znamená, že abychom měli srovnatelné ceny se Švýcarskem, tak by u nás musely být 10x menší.

Pokud stojí např. litr benzínu 35 Kč v Česku a stejně 35 Kč ve Švýcarsku, tak je to srovnatelná cena pro Švýcara. Aby to byla srovnatelná cena pro Čecha, tak by musel litr benzínu u nás stát 3,50 Kč. Ti Švýcaři se ale mají!

A my jsme ti idioti, kteří zaplatí stejné "srovnatelné" ceny, ačkoliv máme 10x menší platy. Zkrátka lůza z východu, která si nechá všechno líbit.

U benzínu a jiných komodit je to ještě dobré. Můžu si vybrat, jestli budu nehorázné ceny akceptovat, nebo ne a nic nekupovat. I když někteří si vybrat nemůžou a musí benzín kupovat, i kdyby stál třeba 100 Kč za litr.

Ale co třeba chudáci důchodci. A zvláště ti co přežívají jen z jednoho důchodu.

Švýcarský důchodce zaplatí náklady na bydlení, jídlo a zůstane mu zhruba 30 000 Kč na osobní potřeby, tj. třeba na koníčky, cestování, nebo je může ušetřit. Může jet také na celý měsíc třeba na Kanáry, nebo do Čech a žít si tu jako prase v žitě. Mimochodem, zkuste se zamyslet, proč sem žádný Švýcar nepřijede, aby si tu žil jako prase v žitě.

Český důchodce zaplatí náklady na bydlení a zůstane mu zhruba jeden až dva tisíce na jídlo. Z toho musí živořit celý měsíc až do příštího důchodu a modlit se aby neumřel hlady.

Je to důstojné a není to všem politikům trapné? Každý vězeň je na tom v base mnohem lépe.

A od nového roku, kdy bude zdražení elektřiny, plynu, tepla, vody a DPH se můžou jít rovnou oběsit. A to i po trapné valorizaci 1,6 %, která činí pro většinu důchodců 50 až 200 Kč. To snad má pokrýt inflaci? Vždyť to nepokryje ani jedno z těch mnoha zdražení. Není to porušení zákona?

Poslední valorizace byla před rokem a další už prý vůbec nebude! A to nás všechny televize týden oblbovaly, že parlament přijal zákon o valorizaci ve výši 256 Kč, pro všechny důchody stejně. Kdo nám tady neustále lže? I když i toto navýšení je trapným výsměchem tak takového navýšení nyní nedosáhne 90 % důchodců.

Jen nechápu, kde jsou zalezlí všichni novináři, hlídací psi demokracie.
Uložili se snad k zimnímu spánku? Nebo číhají zalezlí v keřích u obydlí známých osobností? Ono se o minimální mzdě ve Švýcarsku nikde nepíše ani nemluví, a tak nemají od koho opisovat.

 Drahomír Škubna