Rozhovor MUDr. Jana Hnízdila pro Českou pozici

Nesmíme pustit politiky ze řetězu. Ať tam bude kdokoli, musí být pod občanskou kontrolou, skládat účty, být odvolatelný.

ČESKÁ POZICE: Pomohlo by eliminovat tu největší korupci? Pak by bylo k dispozici víc peněz a systém by třeba mohl fungovat dál…

HNÍZDIL: Zmíním analogii s vrcholovým sportem. Léta jsem se v něm pohyboval, věnoval se dopingu. Problém je, že v naprosté většině sportovních disciplín už bylo dosaženo limitů lidských možností, stovku už rychleji běhat nemůžou, tělo na to nemá. Jenže společnost si ty výkony neustále žádá a na sportovce je vyvíjen obrovský tlak. Aby uspokojili poptávku, tak nemohou jinak než za cenu sebezničení nebo dopingu. Doping není skvrna na vrcholovém sportu, je jeho základem. Bez dopingu nemůže existovat vrcholový sport.

ČESKÁ POZICE: Protože by byl neprodejný?

HNÍZDIL: To, co láká pozornost, média, sponzory, diváky, jsou úžasné výkony. Společnost si musí vybrat: buď chce sport čistý, bez dopingu, ale pak už nebude vrcholový. Anebo chce vrcholový sport, ale pak se bude muset smířit s dopingem. Doping je motorem, základem dosahování špičkových výkonů. S korupcí je to stejné: ekonomický růst už není přirozeným způsobem možný. Planetární energetické zdroje docházejí, stejně jako docházejí síly sportovcům. Další ekonomický růst je možný jen za cenu ničení planety a korupce. Pokud byste ji chtěl vymýtit, musíte zrušit systém. V knize Konec dějin od Francise Fukuyamy mne zaujala věta: „Pokud nemá problém řešení v rámci systému , dochází ke zpochybnění samotného systému a ten se vlastní vahou hroutí“. Teď jsme svědky, jak se vlastní vahou hroutí vrcholový sport, ruší se spousta akcí, závodů. A stejně tak se hroutí společenský systém. Je třeba si to uvědomit a uchystat se na zásadní změnu: od exponenciální růstu k vnitřnímu, kulturnímu a sociálnímu rozvoji. Podle mne bude podmínkou přežití

ČESKÁ POZICE: Bude ta změna k lepšímu?

HNÍZDIL: Možností je mnoho, záleží na tom, nakolik si lidé uvědomí nebezpečí, kterému jsou vystaveni, pokud se dál nechají manipulovat psychopaty v politice. Vedou nás ke zkáze a možná i k válce… Obrat může být vědomý a pokojný, ale také živelný a násilný. To záleží jen na nás. Nadějí mě naplňuje, že teď vznikají občanské iniciativy jedna za druhou, spojují se, jsou aktivní. Na demonstracích v Praze se sešlo 120 000 lidí. To je velká naděje. Ale také velké riziko, že demonstrace zneužije stávající politická reprezentace k vytvoření vnějšího nepřítele, vyvolání konfliktu. Aby odvedla pozornost od vlastních chyb a mohla prosadit ještě tvrdší tržní ekonomiku, ještě větší dohled nad občany. Přesně podle knihy Naomi Klein: Šoková doktrína.

Celý rozhovor na:
http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/jan-hnizdil-politicti-psychopati-nas-vedou-ke-zkaze-mozna-i-k-valce