Echo24 zveřejnilo článek, který byl skoro celý převzat z ukrajinských médií. Týkal se hlavně toho, že poslankyně Bezuhlajovová připravila zákon o nové mobilizaci. Jde říci násilné mobilizaci, protože, kdo nebude chtít být mobilizován, měl by se vzdát občanství. Stejná poslankyně předložila návrh zákona o odejmutí občanství lidem co odešli před válkou do zahraničí.
Nicméně tato, a slovo nacistka je na místě, si udělala průzkum veřejného mínění a Echo24 zveřejnilo část, kde 77 procent žen odmítá mobilizaci a 50 procent by se vzdalo občanství. Echo24 neuvedlo celý průzkum, protože muži by se vzdali občanství v 75 procentech a jejich ochota být mobilizován je deset procent.
Proč to Echo24 vynechalo?
Vše souvisí se vším. Nedávno Budanov prohlásil, že kdo chtěl být mobilizován, mobilizován byl a dnes zejí mobilizační střediska prázdnotou. Sám řekl, že násilně odvedení branci jsou k ničemu, což potvrdil i velitel praporu K-2 54, Kyrylo Veres.
„Pokud mluvíme o válce na všech frontách, pak prohráváme, kde vítězíme ? Nevím, nedokážu říct. Přežíváme. Jsou to různé věci: bojovat pro vítězství a přitom nezemřít. Teď je to pro nás velmi těžké období,“ řekl Veres.
„Mysleli jsme, že v létě budeme na Krymu, a spousta lidí přestala žít ve válce. Někteří kluci pak přestali chtít vstoupit do ozbrojených sil Ukrajiny,“ přiznal velitel.
Zároveň se postavil proti nucené mobilizaci lidí do armády.
“Vidíme, co se děje v ulicích s TCC (nahánění lidí do armády). Nejsem pro tak drsné metody. Nepotřebuji válečníka, který byl rekrutován násilím. Ten pak neválčí “ řekl Veres.
Co se pak u nás nepsalo, ukrajinští politici rozhodli a EU to akceptovala, že na Ukrajině nežije ruská menšina a nikdo nemluví rusky. S žádnou zemí, která potlačuje práva menšiny by EU nezahájila přístupové rozhovory. Ukrajina je výjimkou. Ale tohle není čerstvé rozhodnutí Ukrajiny a reakce na válku s Ruskem. Ta válka má dvě roviny. Předpokládaný vstup Ukrajiny do NATO a ruská menšina, která ač je největší byla nejvíce šikanovaná v rámci ukrajinizace.
A ukrajinizace není můj výmysl, je to slovo, které ukrajinští politici vyslovují, když se pálí knihy ruských autorů, kácí sochy ruských umělců, Puškina, Tolstého, Čajkovského. Když se zděšením zjišťují, že 90% dětí v Kyjevě jde do školy a neumí ukrajinsky. I v tom Lvově to je přes 70 procent. Dle Firion je třeba trestat rodiče.
Dýkou do zad Ukrajině je asi rozhodnutí OSN, že práva menšin a jazyková práva musí být na Ukrajině dodržována u všech a stejně tak protest OSN proti omezování náboženské svobody. Nejde jen o Pravoslavnou církev, ale také Svědky Jehovovi, kteří jsou odsuzováni do vězení za to, že odmítají držet zbraň a jít bojovat. A vlastně nejde jen o ně, ale o každého, komu svědomí a víra nedovolují zabíjet jiné lidi.
Zálužný se otevřeně postavil proti Zelenskému po té, co byl nalezen odposlouchávací systém v místnosti, kterou měl užívat. Nazval to válkou a aniž jmenoval Ukrajinci pochopili. Ukrajinské vedení přispěchalo s kostrbatým vysvětlením, ale kostky jsou vrženy.
Poslankyně Bezuhlajovová ovšem zaútočila na Zálužného. Aniž to řekla přímo, tak Zálužný by měl odstoupit. Což je přání politických špiček v Kyjevu, protože už dnes na něj svádí neúspěchy ukrajinské armády a hlavně proto, že je populárnější než zelená ikona. Problém pro ně je, že ve chvíli, kdy odvolají Zálužného, tak se jim může vše zhroutit a vojáci buď přestanou bojovat, anebo uspořádají vojenský puč.
Politici v Kyjevě jsou čím dál tím nervóznější . Jak řekl i sám Budanov. Lidé přestávají brát okupaci jako okupaci. Problém pro Kyjev je to, že čím dál tím více ukrajinských vojáků se vzdává (Proto to video, kdy měli Rusové zastřelit vzdávající se ukrajinské vojáky?), ale také to, že lidé na východě Ukrajiny neberou jako okupanty, ale osvoboditele od Kyjeva. A nejen to, čím dál tím více měst a obcí v Oděsské oblasti, včetně Oděsy, Charkovské oblasti, včetně Charkova se odmítá podřídit příkazům Kyjeva. Navíc Tataři na Krymu poslali do Kyjeva vztyčený prostředníček.
A snad to poslední je, že Ukrajinci vidí na Telegramu, jak si žije zlatá mládež v Kyjevě, kde i to nejdražší šampaňské se kupuje po hektolitrech a žádná cena není dost vysoká, aby se nedala zaplatit. Kde i ta nejlevnější luxusní prostitutka s cenou za deset tisíc dolarů za noc, je levná, kde nejlevnější boty začínají na částce dvou tisíc dolarů. Kdy synové starosty Kyjeva žijí ve Francií a navštěvují nejdražší francouzské podniky, kde utrácí částky za večeře, na které by průměrný Ukrajinec dělal několik měsíců. A hlavně, tyto lidé nikdy nebudou bojovat. Čím dál tím více Ukrajinců si uvědomuje, že tihle lidé budou mluvit o Ukrajině, ale ve svém důsledku je jím jedno, zda Ukrajina bude samostatná anebo pod Ruskem, pokud bude zachován jejich “standard”
Je to směšné, když vidíte tu překousavačku kabelů Richterovou, jak mluví, když máte dárky pro děti, tak co dárek pro Putina. Na vrtulník létající Čestmír.
Nevím, zda si uvědomuje, že ta její vláda sebrala rodičům daňové zvýhodnění na děti, podražila kojenecké potřeby atd a posílá další lidi od Nového roku na sociálku se žádostí o příspěvky. Uvědomuje si, že mnozí z té zlaté mládeže v Kyjevě by mohli zaplatit ten vrtulník jen ze svého kapesného?
Asi ne, pro takové lidi jako ona je těžké myslet a chápat.
My bojujeme, ale umírají Ukrajinci, Ukrajinci, kteří umírat nechtějí, kteří jsou nahnání do války násilím. Ukrajinci, kteří se dozvěděli, že žádná válka být nemusela, protože Putin nechtěl ukrajinské území a ukrajinská vláda a ruská vláda byly blízko dohodě, kdyby Západ neřekl, žádné dohody, bude se válčit, což byl den, kdy zájmy Západu na Ukrajině, převážily nad zájmy Ukrajiny. Den, kdy ukrajinští politici uvěřili Západu a ne svým zkušenostem.
Zelenský hraje svojí hru, ale dohrál. Protože i lidé na Ukrajině, přes velkohubá prohlášení poslankyně Bezuhlajovové, Podoljaka, Firion, Zelenského, chtějí mír i za cenu, že východní území nebudou ukrajinská, protože jak řekl jeden ukrajinský voják. Bojujeme za území, kde nás nechtějí. Rusům dávali vodu, před námi zavírají dveře.
Nevím jaké naši politici sledují cíle, ale pokud je cílem zaplnit již zaplněné ukrajinské hřbitovy ukrajinskými vlajkami, tak ano. A pokud dutá hlava se zuby veverky vyzývá k nákupu vánočního dárku pro Putina, čímž je stroj na zabíjení Rusů, tak bych rád řekl jednu věc, přej a bude ti přáno. Mimo Černochové a Pekarové nejde najít vydlabanější dýně.