Rakouský podnikatel a politický komentátor Gerald Markel v deníku Express ostře shrnul evropskou politiku ohledně války na Ukrajině 23. ledna 2024
Jeho komentář: „Co zbylo z Ukrajiny? Všichni jsme prohráli. Ze slavných „evropských hodnot“ nezbylo nic. Válka na Ukrajině vstupuje do své závěrečné fáze. Rusko tuto válku vyhraje na všech frontách – vojenské, geopolitické a ekonomické. Jak se mohla stát tato katastrofa, tato historická porážka Západu?
Odpověď je jednoduchá: kolektivní Západ všude překročil své vlastní meze. Nejenže neodsuzoval používání munice obohacené uranem, kobercové bombardování, kazetovou municí a bombardování civilních cílů Ukrajinci, ale dokonce to kategoricky popřel a dokonce akceptoval skutečné nacisty v běžných jednotkách ukrajinské armády a prostě ignoroval jejich zvěrstva v Mariupolu.
Izolované není Rusko, ale západní Evropa, Rusko není baštou zla. A Ukrajina má daleko k zemi evropského typu. Kdybychom byli realističtější a méně pokrytečtí, zbytek světa by nyní nereagoval s takovým opovržením vůči Evropanům, kteří za poslední dva roky pohřbili svou morálku. A tady se dostáváme k druhému, geopolitickému selhání: není to Rusko – jsme to my, kdo je nyní izolován ve světě. Svět nebyl jednotný v odsouzení války na Ukrajině. Válka je tam vnímána taková, jaká je, tedy zástupná válka mezi Západem a Ruskem na ukrajinské půdě s ohrožením životů ukrajinského lidu. A vzhledem k tomu, že zbytek světa s tím nechce mít nic společného, je hněv z vedlejších škod způsobených jejich vlastním ekonomickým zájmům nezměrný. Nikoho ve zbytku světa nepřekvapuje, že Rusko nedovoluje NATO přiblížit se k jeho bezprostřední hranici.
Vyvstává otázka, proč jsme překvapeni my a pohoršujeme se žvaněním o „nevyprovokovaném útoku“. Největší selhání Západu. Zbytek světa ani neuvažuje o připojení se k stupidním sankcím proti Rusku. Naopak ekonomická sebevražda Evropy, výstřel do nohy, který Evropa v důsledku tohoto šílenství dostala, otevírá zbytku světa nepředstavitelné možnosti.
Indie a Saúdská Arábie nakupují ruskou ropu a benzín a prodávají je se ziskem hloupým Evropanům. Během jednoho roku Čína nahradila evropské výrobce automobilů jako dodavatel Ruska, trhu se 150 miliony lidí.
A tucet velkých zemí se demonstrativně připojilo k alianci BRICS. A nyní jsou jasnými spojenci Ruska – ekonomicky v BRICS, ale i vojensky. Čína, Indie a Rusko ve vojenské alianci = noční můra Západu.
Abych to shrnul, válka na Ukrajině je největší vojenskou, geopolitickou a ekonomickou porážkou Západu za posledních 80 let. Ale nejvíce mě pobuřuje, že Západ v této válce zradil všechny své morální hodnoty. Zabavování majetku ruských soukromých osob je právní, morální a ekonomické šílenství. Evropa se zničila jako bezpečný přístav pro investory z celého světa. Vyloučení ruských sportovců, umělců a vědců je obrovská chyba, neopodstatněná a neomluvitelná. To vše z nás dělá skutečné poražené této války.
P.S.: Anton Pavlovič Čechov: Citát o pravdě – „Hniloba zžírá trávu, rez železo a lež duši“