Milé děti,

hezky se posaďte a já vám povím pravdivou pohádku.
V srdci Evropy byla malebná zem. Lidé v ní nebyli ani chytří, ani hloupí, ani pracovití, ani líní, ani krásní, ani oškliví. Do této země před mnoha léty přiletěla zlá a vychytralá mnohohlavá saň Politika a začala ji předělávat na Absurdistan. Jedna z jejích hlav se jmenovala Energetická Lobby. A jednoho dne tato hlava navštívila i Hloupého Honzu v jeho chaloupce, prostřednictvím E-mailu a napsala mu: „Hloupý Honzo, když budeš chytrý a poslechneš mě, poradím ti, jak ušetřit na spotřebě elektrické energie, kterou vytápíš a osvětluješ svoji chaloupku.“ Proč ne, řekl si Hloupý Honza a poslal jí data spotřeby nízkého a vysokého tarifu za poslední rok. Obratem mu hlava poslala tuto radu, kolik ušetří, když přejde k jinému dodavateli:

Dodavatel             Produkt a parametry        Úspora             Cena

                                    Jistota 2012                    7 467 Kč            84 508 Kč

                                    Standard                           6 770 Kč            85 206 Kč

                                    Standard                          4 959 Kč             87 016 Kč

Pro Vaše dotazy jsem Vám k dispozici.

Protože Hloupý Honza z toho nebyl  chytrý, poslal hlavě tento E-mail:

Vážená paní Hlavo,

v minulém roce jsem za odběr energie, který jsem Vám nadiktoval (VT 0,969MWh, NT 28,187MWh), platil u svého současného dodavatele 83.820,-Kč. Ve Vaší nabídce budu v příštím roce u toho nejlevnějšího Vámi nabízeného platit 84.508,-Kč, čímž ušetřím- podle Vás- 7.467,-Kč. Myslel jsem si, že takto umí základní počty jen pracovníci ministerstva vnitra- viz volba presidenta. Jedna z VŠ, kterou jsem absolvoval, byla technická kybernetika na ČVUT, měli jsme 7 semestrů vyšší matematiky, ale tohle nás nenaučili. Asi máte lepší školy. Omlouvám se Vám za svoje nedostatečné vzdělání v přírodních vědách. Moji generaci ještě ve školách učili takový nesmysl, že 1+1=2, takže podle této matematické pavědy bych zaplatil o 688kč více než vloni, pokud bych přešel k nejlevnějšímu odběrateli dle Vaší nabídky. Pokud pracujete pro nějakou společnost, musíte vymývání našich mozků provádět vědečtěji. Ekonomika není politika a ne každý občan této republiky musí být takový "genius", jako jsou voliči našich velkých politických stran..
V úctě

Ing.Hloupý Honza

Hlava mu do dnešního dne už neodpověděla.

Inu, co byste chtěli od Hloupého Honzy…
Ale protože mu to nedalo, slezl z pece a začal pátrat, zda tento hlavolam nemůže souviset se zdražením energií pro příští rok. Dotazem u současného odběratele se dozvěděl, že bude naopak zlevňovat o 1,8%, takže on v konečné částce zaplatí o 2,5% více.( tedy o cca 2.000,-Kč, tedy by neušetřil 7467, ale jen něco přes tisíc korun). To si tedy pomohl.
Kde jsou ty doby, kdy na faktuře měl Hloupý Honza informaci, že spálil 100kWh po 1Kč, takže zaplatí 100Kč. Dnes je rozpis faktury na třech stranách, kde mu účtují výrobu, přenos, poplatky za obnovitelné zdroje a další daně za jeho hloupost. Aby to nebylo tak jednoduché, každých několik měsíců tato čísla mění, takže s v tom nevyzná ani Státní energetický úřad.

A to je, milé děti, všechno. Poradíte Hloupému Honzovi, kde dělá chybu, že to nechápe?
Pokud se Vám pohádka líbila, příště si povíme o dalších dvou hlavách, které se jmenují Legislativa a Justice, a které také Hloupého Honzu navštívily.
Tak dobrou noc a nechte si zdát krásné sny o zemi, kde lidské a obchodní vztahy jsou tak průhledné, že jim rozumí i Hloupý Honza.
PS: Aby Hloupého Honzu opět nenavštívily dvě další zmiňované hlavy, jsou v textu vynechány jména firem.

 

Autor: Ing. Václav Weiss