Paní Markéta má dvě děti, středoškoláky. Pravidelně navštěvovali každý půl rok zubní ordinaci kvůli prevenci a občas potřeboval někdo z nich malou plombu na stoličkách, kterou řešili pojišťovnou hrazeným amalgámem. Čištění od zubního kamene při preventivních prohlídkách bylo automatické a zdarma.
Před5 lety odešla jejich zubní lékařka na mateřskou dovolenou a péči o chrup svěřili mladému lékaři, který ordinoval ve stejné budově v rámci Dr.Klain. Po dvou a půl letech se ke své lékařce vrátili.
Následně byly zubní ordinace Dr Klain v jejich městě zrušeny. Lékařka ukončila činnost a mladý lékař se rozhodl pro soukromou ordinaci bez účasti pojišťoven.
A začalo úporné hledání zubního lékaře. Bez šance!! Pojišťovnou doporučené tři kontakty na zubaře skončily bezvýsledně, protože nikdo nové pacienty nepřibíral.
Po roce a půl se přes známé dostali do ordinace 110 km od jejich bydliště v hlavním městě. Bude jim hrazena z pojištění cesta k zubnímu lékaři? Samozřejmě, že ne.
Mimochodem, rodina zdravotnictví vůbec nevyužívá, protože nikdo z nich nemá žádné zdravotní problémy. Zdravotní pojištění však paní Markéta platí každý měsíc, cca 36 000 Kč ročně.
Vstupní prohlídku všichni tři absolvovali zdarma.
Za ty téměř dva roky bez pravidelné péče lékaře se zdravotní stav zubů zhoršil.
Byla doporučena dentální hygiena pro každého. Cena 1 700 Kč/os.
Celkem pak pro ně tři:
– vytržení 6 osmiček
– 4-6 korunek po odstranění amalgámové plomby a zjištění kazem zasaženého zubu ke kanálku. Cena keramické korunky 9 000 Kč.
– 18 menších či větších kazů, které budou potřebovat plombu. Bílou, protože se jedná o dvojky, trojky čtyřky nebo pětky zuby. Cena bílé plomby podle vrstvy od 1100 Kč do 3 000 Kč.
Kde má paní Markéta vzít téměř 100 tisíc Kč??
Je to částka, kterou do pojištění vložila během necelých 3 let.
S nechutí vnímá zprávy o vysokých odměnách, např, šéfa VZP, či zprávy o početném využívání českého zdravotnictví zdarma novými spoluobčany z Ukrajiny.
Nedostupnost zdravotní péče a nedostatek zubařů jakbysmet.
Kdyby dál chodili každý půl rok ke svému lékaři, nestalo by se to.
Kdyby okamžitě našli náhradu v místě bydliště, problémy by se zachytily včas a byla by to sem tam a čas od času nějaká plombička.
Autobus z místa bydliště do 110 km vzdálené Prahy kvůli všem vyjmenovaným zákrokům neproplatí nikdo.
Staly se zdravé zuby v ČR v roce 2024 privilegiem pro bohaté?
Jaké máte zkušenosti vy sami?
Já jsem jako malá zažila pravidelné prohlídky u zubaře s celou třídou ZŠ.