Musí docházet vždy k tragédiím, aby se rozhýbala státní mašinérie? Kolik bylo od konce devadesátých let vlád. Kolik stran vládlo. Ať už to byla ODS, ČSSD jak se Zemanem tak bez něj, KDU – ČSL, Zelení, TOP 09… To se přece všeobecně vědělo a poctiví podnikatelé z oboru na to upozorňovali. Proč policie, ČOI a další orgány nekonaly? Ti všichni by měli nyní nést zodpovědnost!

     Ale jak už je u nás dobrým zvykem, tak Damoklův meč padl právě na ty, kteří naopak upozorňovali na nepřístojnosti. Poctivým obchodníkům nyní hrozí krach. Hostinští budou zavírat provozovny a státní pokladna přijde o miliardy na spotřební dani a na DPH. A to všechno jenom proto, že příslušné orgány, tak jako vždy, nekonaly. Snad to bylo z neschopnosti a nechce se mi ani domýšlet, že to pro někoho ze státních zaměstnanců mohlo být dokonce lukrativní.

     Už v devadesátých letech ostravská novinářka Jana Lorencová, tuším v pořadu Klekánice, podrobně zdokumentovala cesty pančování a distribuce závadných lihovin. Policie, státní zastupitelství, obchodní inspekce, ministerstva zemědělství, zdravotnictví, vnitra – nikdo o tuto na zlatém tácu připravenou kauzu neměl zájem. Neměl zájem, nebo nechtěl konat, protože éterem letěly spekulace, že se z těchto nelegálních peněz financovaly volební kampaně parlamentních stran. Navíc odvážné novinářce byl odňat onen velice dobře koncipovaný pořad v ČT.

    Na nelegálně vyrobeném lihu a lihovinách podle Lorencové stát přichází každoročně o miliardy. „Psala jsem o tom už před rokem 1995 do Českého deníku“ píše Lorencová, „díky podpoře tehdejšího majitele Josefa Kudláčka. Točila jsem o tom řadu reportáží pro ČT, chytila jsem několik lidí ze stáčíren přímo při činu. Mluvili dokonce otevřeně o tom, kolik lihu se tam přiváží, kdo je majitelem. Byly to jasné důkazy. Policie mohla hned nastoupit a konat. Ale i když reportáže televize odvysílala, i když vyšly v tištěných médiích, nikdo z policie nebo státního zastupitelství mne nikdy nekontaktoval a dodnes s tím nikdo nic nedělal,“.

    Stát by měl nyní, co nejdříve zkontrolovat všechny zásoby v obchodech a hostincích, co nejdříve prohibici odvolat a nasadit co nejpřísnější kontrolu. Přece není možné, aby trpěli poctiví obchodníci a v důsledku vlastně všichni občané kvůli nenasytným jedincům, kteří bezohledně neustále chtějí navyšovat svoje nekalé zisky, bez ohledu na smrtelné nebezpečí konzumentů.

   Skandál s pančovaným alkoholem je vlastně logickým vyústěním všech možných nešvarů posledních desetiletí. Ona totiž ta neviditelná ruka trhu musí být kontrolována hlavou, ve které sídlí zdravý rozum.