První země na světě zakázala islám, reportují světová média. Jihozápadoafrická země, která díky svému surovinovému bohatství vykazuje v posledních letech procentuálně stejnou dynamiku růstu národního důchodu jako Čína, a v tomto smyslu dýchá na záda Jihoafrické republice. Díky tomu rovněž přitahuje nejen pracovní imigranty z okolních zemí, ale i ze země svých někdejších evropských kolonizátorů, a nebyla neznámá ani socialistickému Československu. Jedná se o Republiku Angola.

Minulý pátek ministryně kultury Rosa Cruz e Silva údajně prohlásila, že proces legalizace islámu nebyl ministerstvem spravedlnosti schválen, a mešity budou bez dalšího zavřeny. V neděli prezident Angolské republiky José Eduardo dos Santos měl prohlásit, že země podniká definitivní opatření na zastavení pronikání radikálního islámu. Spolu se zprávami o bourání mešit média pak informovala o Angole jako první zemi, kde byl islám zakázán. Angolské ambasády se nyní snaží diplomatickými prostředky zprávu bagatelizovat.
Faktem však zůstává, že za posledních 10 let počet muslimů v zemi vzrostl přibližně desetinásobně na současných více než 80 tisíc a vláda v Luandě má nikoliv neopodstatněné obavy z radikalizačního scénáře podobného jako v Nigérii, Súdánu, Mozambiku a ostatních afrických zemí. Představitel angolských muslimů David Alberto Já si stěžuje na náhlé zavření mešit, kterých je v zemi necelá šedesátka. Pokládá to za protiústavní. Nicméně stejně protiústavní je však i šířící se radikální odnož islámu, ze kterého má celá země obavy.

Zdroj: euRABIA.cz