Včera zaútočili kamením a klacky na řecké policisty stovky migrantů z uprchlických táborů na ostrově Lesbos. Kromě policistů, kteří tábor střeží a každý den migrantům přiváží jídlo a další potřeby pro jejich přežití, migranti – převáženě mladí muži mezi 20 a 30 lety zaútočili i na civilisty, kteří v okolí táborů bydlí. Útoku se zúčastnili migranti, kteří se na ostrově zdržují řadu měsíců a přežívají jen díky po…moci od řeckého státu. Mnoha z nich byla v minulosti poskytnuta pomoc v nouzi i řeckými obyvateli, kteří byli včera surově napadeni.

Řecká policie na ostrov povolala posily. Na pomoc s pochytáním a zkrocením výtržníků byla vyslána i armáda. Během odpoledne byli násilníci pozatýkání. Řecké úřady s nimi v tomto případě odmítly zacházet shovívavě. Všichni byli v podvečer naloženi na trajekt a převezeni na pevninu. Během večera byli postupně předávání soudcům, kteří ve zkráceném řízení odsoudili k okamžité deportaci. Všem byl vyměřen i zákaz pobytu v Řecku. K výkonu rozhodnutí o deportaci řecké vládní orgány přistoupily ihned po vynesení rozsudku. Migranti jsou postupně nakládáni do letadel a odesílání do zemí původu. S výtržníky byli deportováni i členové jejich rodin.

Proti zkrácené formě trestního řízení s výtržníky ještě večer v Athénách protestovali zástupci nevládních organizací. Organizace zabývající se podporou migrantů vytýkají řecké vládě, že nedala odsouzeným možnost využití všech opravných prostředků ve formě odvolání a správních žalob. Na podporu migrantů se před řeckým parlamentem sešly desítky demonstrantů.

Odpověď předsedy řecké vlády Kyriakose Mitsotakise byla stručná ale výstižná: „Je to zcela v souladu se zákony. Na ostrově platí výjimečný stav, který umožňuje pachatele násilných trestných činů postihovat ve zkráceném řízení. Nikdo nedostal trest smrti, takže nejde o porušení lidských práv“, řekl Mitsotakis.