Svůj odchod oznámil na začátku prosince také koordinátor národního testování na koronavirus Marián Hajdúch. Expert na výzkum léčiv a molekulární onkologii vede skupinu radící státu se strategií testů na koronavirus od jara letošního roku. Hajdúch dle svých slov mimo jiné nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými vnitřně nesouhlasí.

*          https://cnn.iprima.cz/koncim-v-laboratorni-skupine-covid-19-napsal-na-twitter-neurobiolog-sery-15597

Výsledky podrobného vzorkování a zjišťování přítomnosti virů na jedné z největších pošt v České republice v Brně prokázaly, že je z hlediska šíření infekce její prostředí zcela bezpečné. Šerý proto rozporuje smysl některých vládních opatření, konkrétně zejména uzavírání obchodů.

Zatímco se Laboratorní skupina covid-19 rozpadá, vědecký výzkumný tým Omara Šerého se zaměřuje na vzorkování vzduchu a povrchů. S výsledky exkluzivního výzkumu na poštovní pobočce hlavního vlakového nádraží v Brně seznámil redakci CNN Prima News (23. 12. 2020).

Výzkumníci zjišťovali, jaké riziko nákazy koronavirem hrozí návštěvníkům pošty. Výsledky jsou jednoznačné. Pokud se dodržují základní hygienická opatření, tedy nošení roušek a rozestupy, nákaza je nulová.

Zjistili jsme, že prakticky ani ve vzduchu, ani na žádném z dvaceti testovaných povrchů se žádný koronavirus nevyskytl. Musím se přiznat, že to je pro mě velké překvapení, protože spousta lidí si sahá na roušky během dne. Pak sahají právě na různé displeje, na platební terminály a tak dál. A tam jsme opravdu neobjevili ani jeden virus,“ uvedl profesor.

*          https://www.forum24.cz/vyzkum-ceskych-vedcu-prokazal-ze-riziko-nakazy-covidem-na-poste-a-v-obchodech-je-nulove/

Jednak věřím, že v době, kdy první vakcíny budou k dispozici, tak už jich nebude třeba. Může to být někdy na jaře roku 2021. Vývoj vakcín trvá mnoho měsíců. Jednak si nejsem zcela jist tím, že při tom co o biologii viru víme, budou vakcíny dostatečně účinné. Je již dnes popsáno mnoho případů, kdy „vyléčení“ pacienti jsou po týdnech znovu PCR pozitivní a není ještě zcela jasné, zda v nich virus zůstal a reaktivoval se, nebo zda se nakazili znovu.

V lednu 2021 se ukáže, že jsem měl pravdu i s plošným používáním nepřesných antigenních testů, tedy, že nejsou vhodné. Tisíce nakažených lidí pod mylným dojmem, že jsou OK, navštíví své rodiny a nakazí je a tisíce lidí budou v karanténě, i když pozitivní ve skutečnosti nejsou.

Šerý opakovaně kritizoval antigenní testování, upozorňoval především na citlivost testů. Z šesti milionů lidí při plošném testování by podle ověřených výpočtů zhruba 50 procent pozitivních lidí sítem prošlo, uvedl už v polovině října.

*          https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/664461/expert-varoval-pred-duverou-v-antigenni-testy-v-cesku-od-razove-dostal-padaka.html

*          https://gacr.cz/profesor-omar-sery-rozhovor/

V obchodech k šíření koronavirů nedochází. Nevidím důvod k tomu, aby se zavíraly, říká neurobiolog Šerý.

Podle Šerého nedává smysl ani zákaz vycházení po 21. hodině.

*          https://refresher.cz/92845-V-obchodech-k-sireni-koronaviru-nedochazi-Nevidim-duvod-k-tomu-aby-se-zaviraly-rika-neurobiolog-Sery