Publikováno s laskavým svolením autora, pana Tomia Okamury, http://okamura.blog.idnes.cz/

Přiznám, až do včerejška mě sčítání lidu nechávalo chladným. Možná jsem měl pocit, že je dokonce potřeba. Některá data jsou užitečná, navíc nám neublíží, jsou přece anonymní.  Ale… už registrované převzetí formuláře a pohled do něj ukázaly, že nemůžeme mluvit  o anonymitě ani o potřebnosti důležitých dat. Na první pohled se autor dotazů jeví jako víceméně duševně zpožděný. Uniká mi, proč mám vypisovat zároveň rodné číslo, datum narození a to, zda jsem muž nebo žena, vždyť tohle všechno říká už rodné číslo.

Ovšem uniká mi, proč vůbec rodné číslo a jméno? Množství osob i s daty narození, bydlišti a všemi příbuznými eviduje centrální evidence obyvatel.

Už proto v prvé řadě "Sčítání lidu" není.  Sčítáním "lidu domů a bytů" je jen pokrytecky pojmenováno. Počet obyvatel s naprostou přesností evidují denně matriky. Přesněji, než samo sčítání. Tisíce lidí zemře nebo se narodí v čase, než úředníci odevzdané formuláře zpracují.

Když nejde o sčítání lidu, tak o co jde? Z dalších kolonek je zřejmé, že se úřad snaží zjistit migraci obyvatel  – tedy pohyb od narození až po současnost. Nevím, proč to úřad zajímá, nevím, proč by ho to zajímat mělo, zrovna v mém případě. Celkový pohyb obyvatelstva, byť ne zcela přesně, dávají adresy trvalého pobytu a adresy zaměstnavatelů.

Pokud chtějí úředníci přesnější data, pak by mě zajímalo proč. Proč se ptám? Za ty peníze si to vědět zasloužíme.

Zjišťování rodinného stavu, včetně registrovaného partnerství  opět eviduje centrální evidence obyvatel, stejně jako počty narozených dětí a ekonomickou aktivitu – takže opět naprosto zbytečné a duplicitní kolonky.

Dotazy ohledně cest do zaměstnání jsou také zbytečné – dopravci mají denně velmi přesná data, která se navíc sezónně mění, což dotazník nemůže postihnout. Třeba to, že v létě jezdím na kole, na podzim autem a v zimě vlakem.

Nebudu už pitvat další nesmysly z dotazníku – každá otázka může být sice zajímavá, ale uniká mi, proč zrovna tahle?

A přitom by bylo stejně užitečné zmapovat třeba stravovací návyky v rodinách a podle rodných čísel  porovnat s nadváhou či výskytem chorob. Anebo ekonomickou gramotnost, region a věk porovnat s mírou zadlužení. Našli bychom stovky otázek stejně užitečných, které bychom si mohli klást. A pokud si je klademe – či je vědci kladou, tak jim vždy stačí statistické vzorky obyvatel. Je to stejně přesné (či nepřesné) jako anketa mezi všemi obyvateli.

František Matějka na blogu idnes napsal:

"žádané informace lze získat s dostatečnou mírou přesnosti jinak a levněji. S plnou vážností říkám, že opačné tvrzení (prezentované ČSÚ) je lež. …. když ČSÚ lže v tom, jak je povinné sčítání nutné, jak bych měl věřit jeho tvrzení, že získané údaje nikdy nebudou zneužity?"

Má pravdu. Proč stát slídí, kdo všechno se mnou a v jakém vztahu žije? K čemu tyhle intimní informace potřebuje? Když koneckonců se bez ní po celá staletí obešel? Počet obyvatel v konkrétních domech a bytech naposled zjišťovaly uliční výbory KSČ a dřívější OPBH, aby pak lidem s nadměrnými metry nuceně dosazovaly nájemníky.

Nebude mi snad někdo namlouvat, že snad stát podle dat začne plánovat místa ve školkách nebo nemocnicích. To, že máme lůžek moc a školek málo, ví každý v téhle zemi i bez sčítání. Není to dlouho, co jistý ministr "sociálních" věcí Nečas odmítal podporu a stavbu školek, protože si s tím ekonomika poradí sama. Dodnes si neporadila, jako si ten samý pán dodnes neví rady s ekonomikou.

Proč tak velký humbuk? V době kavalírů se tvrdívalo "cherchez la femme", za vším hledej ženu.

V dnešní ČR můžeme směle tvrdit: Za vším jsou "peníze".  Přesněji téměř dvě a půl miliardy korun. Za ty peníze, nebo spíš za provize z těchhle peněz, se už vyplatí prosadit jakoukoli pitomost.

To, že bude nějaké sčítání lidu, víme od prosince roku 2009. Tehdy "Podnikatel roku 2008" Vladimír Kovář z firmy Unicorn řekl, že dostal nabídku koupit si za 20 milionů dva hlasy komise hodnotící zakázku generálního dodavatele informačních technologií pro sčítání. Jeho firma zakázku nezískala, přestože nabídla o 110 milionů nižší cenu než vítězná firma Hewlett-Packard.

Hewlett byl dražší, ale evidentně neumí z rodného čísla rozlišit, kdy jste se narodili a zda jako žena nebo muž.

Ve včerejším vydání týdeníku Respekt se píše o dalších manipulacích s veřejnou zakázkou. Členové hodnotící komise prý např.  dostali dopředu vypracované hodnocení soutěže a Respekt upozornil i na další nejasnosti.

Shrnuto a podtrženo: I bez sčítání víme, že aut přibývá, školek je málo, málo je i hospiců a míst pro přestárlé. Na tuhle triviální věc se stačilo zeptat prvního normálního občana na ulici. Odpověď by statistici dostali zadarmo. Za dvě a půl miliardy by pak možná nějaká ta školka a hospic přibyly. 

Přehled veřejných zakázek pro Sčítání lidu, domů a bytů:

Předmět – Vítězná firma

Zpracovatelský systém SLDB – Compaq Computer s.r.o., cca 300 mil.Kč
Formuláře – Moraviapress a.s., cca 22, 3mil. Kč
Videopořady – výukové a instruktážní – Česká televize, cca 2mil.Kč
Nábytek – Czasch s.r.o., cca 7, 6mil.Kč
Klimatizace – AB Klimatizace s.r.o., cca 1, 3mil.Kč
Pikaso – tiskman, korekční pracoviště – Onyx Software s.r.o., cca 3, 9mil.Kč
Optické snímání formulářů – DELTAX Systém a.s. , cca 64 mil.Kč
Propisky, pera – Centropen a.s., cca 15 mil. Kč
Propagační předměty – Quo, s.r.o., cca 0,96 mil.Kč
Výroba propagačních materiálů – Monika Promotion, s.r.o., cca 4, 9 mil.Kč
Geografická databáze – ArcData Praha, s.r.o., cca 0, 9mil Kč
Vybavení středisek SLDB – JUDr. Jiří Nováček, cca 4, 6mil.Kč
Výroba TV – spotů – Proart Production s.r.o. , cca 2, 8mil.Kč
Servery Intel, PC, síťová infrastruktura – ALWIL Trade, s.r.o., cca 100 mil.Kč
Digitální kopírky – Xerox Czech Republic s.r.o., cca 12 mil Kč
Umístění TV-spotů TV Nova – MAGMedia 99, a.s., cca 0, 5mil.Kč
Publ. manager, Registr sčítacích obvodů, support – Oracle Czech,s.r.o,. cca 14, 7 mil. Kč
Generátor tabulek – Orsia, s.r.o., cca 1, 5 mil. Kč
Poskytování mediálních služeb – Media Direction, a.s., cca 4, 9 mil.Kč
Umístění TV- spotů ČT – ARBO media.net Praha, cca 0, 79mil.Kč
DTP zařízení – Dataline, s.r.o., cca 26 mil.Kč