V 50 městech Slovenska byla vzpomínková shromáždění za zavražděného novináře

Luboš Palata
redaktor

Ještě před týdnem se v centrále strany Smer chystala tradiční a mezi slovenskými voličkami velmi oblíbená setkání k Mezinárodnímu dni žen, s nimiž premiér Robert Fico už mnoho let vždy na počátku března objíždí Slovensko. Ve čtvrtek večer se dokonce úvodní mítink Fica k MDŽ v Národním tenisovém centru na Pasienkách, byť kvůli napjaté atmosféře po vraždě novináře v méně rozverné a oslavné podobě, nakonec uskutečnil.

„V čí prospěch se teď tyto věci dějí? Co chceme my? My chceme, aby se tato úkladná vražda vyšetřila. A chceme vědět, kdo byl za ní a kdo ji vykonal,“ hřímal před trochu zaraženým publikem Fico.

„Opozice zneužívá tuto úkladnou vraždu na čistě politické cíle. Na to, aby destabilizovala stát, aby položila vládu, protože nikdy nebyla schopna vyhrát parlamentní volby,“ prohlásil směrem k protivládním stranám premiér. „Moc se na Slovensku musí rozdělovat na základě výsledku parlamentních voleb. Smer – sociální demokracie je nejúspěšnější politický projekt, protože jsme vyhráli několikery parlamentní volby po sobě a třikrát jsme sestavili vládu,“ prohlašoval energicky Fico a dočkal se i potlesku.

Další dva mítinky, naplánované na víkend, musel Fico kvůli pohřbům zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové zrušit. A je dost dobře možné, že žádné další už se konat nebudou. Protože vlna demonstrací, která se na Slovensku chystá, může do pondělka Roberta Fica a jeho současnou vládu spláchnout jako politická tsunami. Potlesk tisíců převážně postarších příznivkyň jako v hale na Pasienkách tak může být poslední, který ve své dlouhé kariéře Fico zažil.

Už na včerejší odpolední pohřeb Martiny Kušnírové v jejích rodných Gregorovcích na východě Slovenska přišlo víc lidí, než kolik se vešlo do tamního řeckokatolického kostela.

Vzpomínková shromáždění v padesátce měst po celém Slovensku, která se uskutečnila včera vpodvečer, mohou vyvolat vlnu, jež může Ficův kabinet položit. A to bez ohledu na to, zda nitky pachatelů vraždy novináře Kuciaka a jeho dívky nakonec povedou, či nepovedou do premiérova okolí. Nebo i přesto, že se policii nemusí podařit vraždu dvou mladých snoubenců objasnit.

Vlna naštvání kombinovaná se směsicí informací naznačující napojení různých vládních politiků a vysokých státních úředníků na mafii a podivné kšefty se totiž valí Slovenskem. Informace z vyšetřování vraždy premiérovi nepomůžou – prokurátor totiž zakázal podávat médiím další zprávy. To, co bylo iv posledním článku zavražděného Kuciaka o kontaktech lidí z Ficova okolí na údajné členy kalábrijské mafie, je pro mnoho Slováků poslední kapkou. Odstavení Ficových spolupracovníků, jeho asistentky Márie Troškové a tajemníka bezpečnostní rady Viliama Jasaně, přišlo příliš pozdě a je to málo.

Začíná slovenský Majdan?

Do vlády denně buší opozice, která cítí šanci, jež se neopakuje. „Pokud se vláda udrží, posílí mafie, protože stát je s ní v kontaktu,“ říká Richard Sulík, šéf nejsilnější opoziční strany Sloboda a solidarita. I on dobře ví, že pokud se koalice, která má ve 150členném parlamentu většinu s převahou asi deseti hlasů, nerozloží zevnitř, opozice ji nepoloží. „Apeluji na všechny koaliční politiky, již mají v sobě špetku svědomí, špetku slušnosti, aby se nezpronevěřili zákonům a aby konali. Aby pochopili, že oni v takové vládě nemají co pohledávat,“ řekl Sulík.

O tom rozhodnou lidé v ulicích slovenských měst v dalších dnech. Ficův černý sen, slovenský Majdan, možná už začal