Kmotři musí plně ovládnout ČSSD a rozložit ANO a KDU-ČSL. Jinak mají problém. Velký problém. To, že při tom destruují politický systém, je součástí plánu.

Vina za rozkol v ČSSD je nyní přisuzována výhradně Hradu a pučistům, ale je důležité se na celou záležitost podívat i očima kmotrů… pražských i mimopražských. Těžko si představit, že sedí s rukama v klíně a pasivně sledují, co se děje. A schéma způsobu ovládnutí ČSSD je prakticky identické, jako tomu bylo u ODS. Hašek a mnozí další hejtmani s oranžovými kravatami nejsou jen proponenty Hradu, ale především těchto kmotrů (jinak si není možné vysvětlit, že během vládnutí ČSSD v krajích nejen že neskončili v kriminále, ale ani neztratili svůj vliv).

Tím, že ČSSD vyhrála celostátní volby, je z pohledu kmotrů nutné obsadit její celostátní vedení kompletně svými lidmi za každou cenu a co nejdříve. Pokud by se jim to nepodařilo, není to pro ně jen riziko ztráty výnosů, na které si zvykli, ale též a především riziko bezpečnostní – nelze vyloučit, že nové rozdělení moci umožní konat orgánům činných v trestním řízení daleko více, než doposud. A to nemluvím o archivech BIS, kde se bezpochyby skrývá leccos zajímavého. Proto jde kmotrům o všechno a udělají maximum proto, aby plně ovládli ČSSD a rozložili ANO i KDU-ČSL. Motivace Zemana a šíbrů kolem něj může být do značné míry jen využitím „terénu“ pro vlastní cíle.

Ne, že by Sobotka byl také „pan úplně čistý“, ale dá se předpokládat, že by jim nešel na ruku tak, jak si představují. A riziko, že se rychle domluví s Andrejem Babišem, je vysoké. To by se pak z premiérského postu těžko odvolával. Chabé vítězství ve volbách je také lepší záminka, než prát špinavé prádlo kolem privatizace OKD, kde mohou nastat nepříjemné „vedlejší efekty“ pro mnoho dalších aktérů.

Kostky jsou vrženy a není cesty zpět. Destrukci poslední tzv. tradiční strany již nelze odvolat. Buď odejdou pučisté, nebo Sobotkovo křídlo. Koexistence obou skupin v jedné straně bude nadále krajně nevěrohodná a pro voliče nepřijatelná. Je jen otázkou, jak dlouho proces potrvá a jak bude důsledný. Politický systém, tak jak jsme ho znali, se rozpadá, a to v posledním pilíři stability, který ho měl udržet v chodu.

Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

Bez ČSSD vychází každá vládní konstrukce v lepším případě jako „logicky“ nemožná, v horším případě jako zlý sen. Takto nelze sestavit stabilní vládu, která nebude jen další „vládou zločinného spolčení“; ať ji aktéři budou obhajovat jakkoli, bude výsledkem zákulisních dohod kmotrů s politiky. Andrej Babiš není padlý na hlavu, aby do něčeho takového šel. Dále se tedy budu věnovat jen pro občany nejnadějnějším alternativám (odmýšlím ideologické zájmy skupin obyvatelstva), počítajícím s ČSSD v hlavní roli ve vládě.

1) Vůbec nejhorší scénář je, že Haškovci ovládnou ČSSD (a otevřou dveře partě nových “prezidentských“ šíbrů) s tím, že ANO i KDU-ČSL takovou „Haškovu“ vládu podpoří, ať už jakýmkoli způsobem. Pokud by taková konstrukce nebyla časově limitovaná do předčasných voleb do jara příštího roku, vedlo by to velmi pravděpodobně k totální destrukci politického systému a ztrátě důvěry ve stávající i jakékoli nové politické subjekty na dlouhou dobu. Pro kmotry i Zemana akceptovatelná varianta, hlavním cílem bude destruovat ANO a KDU-ČSL po vzoru VV. Další volby by vyhráli populisté, kteří slíbí udělat pořádek. Konec byť i jen zdání demokracie zaručen. A kmotři vstoupí přímo do vlády.

2) Druhá varianta je, že Haškovci sice ovládnou ČSSD, ale ANO a KDU-ČSL odmítnou se na takovém vládním projektu podílet nebo ho byť jen tolerovat. Hašek pak bude hledat partnery jinde. Neumím si – vzhledem k počtu mandátů jednotlivých stran – představit, že by se mu to mohlo povést. Pokud ano, demaskování toho, kdo je kdo v poslanecké sněmovně, by bylo úplné. Kmotři ale potřebují především čas a tuto variantu uvítají. I za cenu, že strany podílející se na takovéto vládě v dalších volbách skončí pod 5%. Dobrá zpráva téhle varianty je, že by v opozici mohly vyrůstat nové strany a také nové osobnosti. Zkrátka, nová generace politiků, která je nutná, jako sůl. Ať už s jakýmikoli dětskými nemocemi. Další předčasné volby by v takové situaci byly pravděpodobné a v zájmu občanů.

3) Třetí varianta je, že se v ČSSD objeví nadpoloviční většina lidí v jednotlivých rozhodujících orgánech, které podrží Sobotku. Proces může spustit a urychlit i ANO, pokud jasně řekne, že s Haškovci vyjednávat nebude (v ČSSD by měli však být důslední a zbavit se „pučistů“ jednou pro vždy. Mohli by je nabídnout třeba Zemanovcům). Teprve v takovém okamžiku bude mít smysl vyjednávat o dlouhodobě funkční koaliční vládě. Pak by voličsky jediná rozumná koalice s ANO a KDU-ČSL měla smysl. Pro kmotry špatná varianta, ale o to větší snaha o rozložení všech vládních subjektů. Tato varianta by byla pro voliče nejméně čitelná a výsledky nejisté. Jde vlastně o původní variantu vývoje, před kterou varovali politologové… zdá se, že měli málo fantazie :-). Zde by záleželo na postoji a odolnosti každého poslance a člena exekutivy.

Jedno je jisté. O dalším vývoji rozhodne ANO / Andrej Babiš. První varianta vede do pekla. Druhá k rychlé, relativně málo bolestné katarzi a k předčasným volbám již na jaře příštího roku. Třetí k zákopové válce s nadějí do budoucna, ale značně nejistým výsledkem.

Sečteno podtrženo, politický systém čeká katarze. Záleží jen na tom, kdy přijde a jak bolestná, dlouhá a hluboká bude.

Jsem ale optimista. Na jaře budou další, tentokrát snad „řádné“ volby. A třeba se konečně probudí skutečné elity této země.