Úředníků rychle nepřibývá jen na ministerstvech, vznikají i zcela nové úřady

PRAHA Budou to skoro dva roky, co Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek sepisovali smlouvu, díky níž funguje dnešní koalice. „Musíme šetřit,“ shodli se v ní. A hned i řekli, jak to udělají: zefektivní státní správu. Každý ministr rodící se vlády měl nejprve najít úspory ve svém rozpočtu, pak teprve mohl přijít s nataženou rukou za šéfem státní kasy, kterým se stal Babiš, a žádat dodatečné peníze pro svůj úřad.
Po 19měsících od jejího jmenování ale vládě státní aparát opět bobtná pod rukama. Z podkladů, které mají LN k dispozici, vyplývá, že na ministerstvech přibudou stovky úředníků. Po letech postupného zeštíhlování se tak vrací k „předkrizovým“ počtům. Navíc vzniknou i úplně nové úřady, které byrokracii ještě přifouknou.

Ministerstva nabírají

Plány na personální posílení existují třeba na ministerstvu průmyslu. Úřad vedený Janem Mládkem (ČSSD) nabere v příštím roce asi 90 nových lidí. Většinu z nich potřebuje k rychlejšímu vyřizování žádostí byznysmenů o podporu jejich podnikání z fondů Evropské unie. „Výdaje na zaměstnance tím pádem vzrostou o 46 milionů korun,“ řekla LN mluvčí resortu Lenka Bernklauová.
Slušným tempem přibírá i ministerstvo spravedlnosti. Z původních 350 lidí má od poloviny roku už 403. V dalších letech má přitom ještě zhruba o 50 dalších zaměstnanců posílit.
„Od roku 2017 přibude asi 20 zaměstnanců na agendu o střetu zájmů. Dále uvažujeme o posílení sekce ekonomické a legislativní. V přípravě je také rozšíření agendy odškodňování,“ popsala mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristina Labohá.
Státní aparát bobtná o stovky byrokratů
Jedním z důvodů, proč potřebuje novou krev, je budování centra, které bude dohlížet na systém elektronických náramků pro trestance.
Uvedené resorty nejsou jediné, které se chystají podstatně rozšířit své řady. Úředníci přibývají na ministerstvech zemědělství, kultury, práce i financí.
Úřad, v jehož čele stojí lidovec Marian Jurečka, už nabral okolo 50 nových lidí. Většinou kvůli tomu, že ministerstvo začalo svoje IT spravovat samo, zatímco předtím tyto služby outsourcovalo. Podle informací LN uvažují o posílení i v Černínském paláci. Dosud ale přesně nevyčíslili, kolik nováčků budou potřebovat.
Kdo se naopak nafukovat ministerstvo nechystá, je šéf životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Naopak se k 1. 1. 2016 snižuje celkový počet míst Operačního programu životního prostředí o 15 míst,“ upřesnila mluvčí Dominika Pospíšilová.

Vzniknou nové úřady

Podnětem k masivním náborům nových lidí do státního aparátu ale nejsou jen potřeby už stojících úřadů. Byrokracie nabude i kvůli zřizování zbrusu nových institucí. Zvláštním paradoxem přitom je, že některé vznikají právě pro to, aby stát ušetřil.
Několik po sobě jdoucích vlád řešilo otázku, jestli nějakým způsobem zastropovat výdaje politických stran na předvolební kampaně. Jako bumerang se vrátila i tomuto kabinetu. Návrh zákona připraveného ministerstvem vnitra uvažuje o zavedení speciálního úřadu, které bude dohlížet na to, aby jednotlivé partaje dodržovaly normou stanovenou maximální částku.
Podle předběžných odhadů by měl zaměstnávat minimálně 15 úředníků. Vnitro počítá s náklady 20,5 milionu v prvním roce fungování, v dalších letech by měly klesnout o pět milionů. Ministerstvo ale připouští, že 15 zaměstnanců nemusí na všechny požadované úkoly stačit. Navíc je možné, že budou sedět ve vlastní budově, což by náklady ještě navýšilo.
Jak už LN nedávno napsaly, chystá se rovněž vybudování jakéhosi „antimonopolního úřadu“ pro přístup k železniční, silniční a letecké dopravě. Zřízení takové instituce chce po České republice Evropská unie.
Brusel zároveň požaduje, aby obávaný Finanční analytický útvar (FAÚ), který spadá pod ministerstvo financí, získal větší samostatnost. S tím se pojí i personální posílení, mocná zbraň v boji proti peněžní kriminalitě bude mít napříště o polovinu zaměstnanců víc.
Další dozorčí instituce – Nejvyšší kontrolní úřad – bude nabírat až 30 lidí kvůli rozšíření pravomocí, které nachystala vláda. Nároky na rozpočet státu tím vzrostou zhruba o 20 milionů korun. Širší personální obsazení mu ale zase umožní prověřovat hospodaření krajů a obcí, státních podniků, příspěvkových organizací, zdravotních pojišťoven či veřejnoprávních médií.
Vzniknout by měl i zcela nový vládní výbor. Jeho úkolem bude výběr odborníků do řídících, kontrolních a dozorčích orgánů státních podniků. Má tak zamezit přidělování mezi voličstvem nepopulárních trafik pro vysloužilé politiky. A kvůli rozvoji informačních technologií už dříve ministerstvo vnitra uvažovalo posílení svého týmu zaměstnanců o odborníky na informační a komunikační technologie. Potřebuje především projektové manažery, datové architekty a další specialisty.

Babiš na tahu

Státní kasu má pod kontrolou předseda vládního hnutí ANOAndrej Babiš. Ten se v minulém roce vzpíral, kdykoli za ním některý z členů vlády přišel pro dodatečné finance. Letos je ale o poznání vstřícnější. Peníze na rozšíření FAÚ ostatně potřebuje i on.
Přesto je možné, že zřizování nových úřadů přibrzdí. „Budeme chtít, aby jejich případné ustavení nevedlo k navyšování počtu zaměstnanců a po zřizovatelích chceme podrobné analýzy jejich skutečné potřebnosti a hospodárnosti,“ řekla LN mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Zdroj: email, Lidové noviny