Tři hodiny jsem strávil na Evropském účetním dvoře, který je podle mě nejužitečnější instituce EU, protože právě on kontroluje, jestli se peníze z rozpočtu EU utrácí účelně.
A právě to se údajně Komisi až tak moc nelíbí. Podle mě se peníze nevydávají ani jen vzdáleně účelně, některé věci je proto potřeba bezodkladně změnit. Po jednání s Evropským účetním dvorem jsem dokonce přesvědčený, že se v rámci evropských institucí neskutečně plýtvá, a některá zjištění EUD považuji dokonce až za skandální a trestuhodná.
V roce 2018 činily celkové výdaje EU 156,7 miliardy eur, přičemž jen výdaje na chod všech evropských institucí téměř 10 miliard eur, neboli až neuvěřitelných 55 miliard korun.

Jen samotný tzv. Evropský parlament nás stál v roce 2018 1,9 miliardy eur. V příštím sedmiletém období 2021–2027 si ale oni naplánovali výdaje už 87,5 miliardy eur, to znamená průměrně na rok 12,5 miliardy eur neboli 318,75 miliardy korun.
Hospodaření našimi penězi právě evropskými strukturami proto považuji až za neuvěřitelné mrhání cizími penězi.
Třeba už to je do nebe volající, že Evropský parlament porůznu zasedá až na třech různých místech a navíc ve třech různých státech.
V belgickém Bruselu, francouzském Štrasburku a navíc v Lucemburku!

Všichni říkají, že je to prý až výsostně politický problém a je to napsané už i ve smlouvách o struktuře EU.
To je sice pěkné, ale kvůli tomu máme stěhovat tisíce lidí se všemi papíry a úředníky každý měsíc přes 400 kilometrů tam a zpátky za miliardy eur? Vyhazovat peníze občanů EU jen za tohle?
Výrazných úspor by se dosáhlo už jen definitivním přestěhováním Evropského parlamentu ze Štrasburku do Bruselu !!!
Štrasburk stojí 114 milionů eur ročně, což je za 7 let 798 milionů eur plus hodnota budovy zhruba 600 milionů eur, takže
za 7 let bychom získali k jinému použití včetně prodeje budovy minimálně 1,398 miliardy eur navíc.
V Evropském parlamentu je zaměstnaných až zhruba 14 000 lidí, z toho v Lucemburku pracuje 3000 lidí, a stojí to ročně 15 milionů eur + nájem cizích ploch 14,4 milionu eur, takže téměř 30 milionů eur ročně, což je za sedmileté období 210 milionů eur vyhozených oknem.
K tomu se navíc ještě momentálně staví nová luxusní budova za 530 milionů eur? Zrušením stavby by se získalo 740 milionů eur.
Takže kdyby se Evropský parlament přesunul ze Štrasburku i z Lucemburku kompletně do Bruselu, ušetřilo by se až neuvěřitelných
2,138 miliardy eur.
V evropských strukturách pracuje 60 000 zaměstnanců, a jejich průměrný plat je 8333 eur měsíčně.

Na otázku, kolik je jejich průměrný důchod, mi neuměli dát žádnou odpověď, spíš možná raději nechtěli. Když děláte celý život v libovolných evropských strukturách, tak potom je váš důchod doopravdy až královský.
Čili raději mlčeti, než poctivě mluvit pravdu = kupa zlata ! Chytře vymyšlené, bohužel pokaždé jen a jen na náš úkor!!!
Komise utrácí za budovy jedenáct procent rozpočtu, to znamená asi jednu miliardu eur ročně!
Bruselské struktury nás v roce 2018 stály 9,9 miliardy eur, z toho Evropský parlament 1,9 miliardy.

* A další neuvěřitelná čísla. *

Na zahraniční politiku, která podle mě ani neexistuje, jenom občas někoho vyzýváme společnými deklaracemi, aniž by nás podle mě velké státy braly vážně, se utrácí ročně 900 milionů eur a zaměstnávají 5000 lidí!

Jen náklady na budovy na zahraniční politiku jsou v roce 2019 162 milionů eur a limitní plocha na osobu 35 metrů čtverečních je v mnoha případech značně překračovaná.
Představte si, že Komise má budovy v Botswaně a Gambii a ty jsou od 2004 neobsazené. Taky v Jižní Africe a na Kapverdách mají rezidence neobsazené od roku 2012. Až teď, když na to Evropský účetní dvůr upozornil, se s tím něco stane. Zkrátka nešetří se.
Parlament není schopný stavět na čas a z důvodu šestiletého prodlení vzniknou dodatečné náklady na nájem ve výši 86 milionů eur.
V případě Komise je zpoždění dokonce 15 let a dodatečný náklad 248 milionů eur. Takže až nám zase příště někdo bude říkat, že EU už nemůže přispívat na to, aby se naše země a její všechny části přiblížily životní úrovní nejvyspělejším členským státům, víme, že je to nesmysl, a že když se bude chtít, peníze se na to určitě najdou.
A já vím přesně kde a jsem dokonale vyzbrojený čísly a argumenty na jednání o příštím rozpočtu EU na 2021 až 2027.
* JEŠTĚ SE DIVÍTE, ŽE BABIŠE NEMAJÍ RÁDI V EU ?*