Online verze anglického deníku Daily Mirror zveřejnila seznam sedmi prohřešků, kterými denně ohrožujeme naše zdraví. Často si nedokážeme uvědomit, že již automaticky zažité úkony nemusí být ve shodě s tím, co bychom ve skutečnosti měli dělat. Naše redakce k nim přidává další tři, které jsou stejně nebezpečné.

1. Časté sprchování Moderní člověk je podle vědců až příliš upjatý na hygienu. Kdysi jim vůbec nechodilo po mysli, že by se měli sprchovat několikrát denně. Dnes je to už běžná záležitost. Některým už dokonce nestačí ani dva pobyty pod vodou, do koupelny musí vejít kvůli vlastnímu pocitu i vícekrát. Jenže tím si úplně ničí pokožku. Ta vlivem horké vody ztrácí přirozenou vlhkost a odolnost, stále více se vysušuje a pak se kvůli tomu stává citlivější, nemluvě o tom, že sprchovými gely a šampony pravidelně ničíme jemný mazový film, který si pokožka vytváří, jako přirozenou ochranu před vnějším prostředím.

2. Osm hodin spánku Jde opět jen o mýtus současné doby. Tělo si totiž nejlépe odpočine během prvních dvou hodin spánku. Za normálních okolností vám při přiměřené denní zátěži postačí čtyři hodiny takového oddechu. Pokud si myslíte, že organismus si během osmi hodin více odpočine, mýlíte se. Budete se naopak cítit ještě více unavení. Ideálně by to mělo být šest až sedm hodin, přičemž spát byste měli chodit kolem půlnoci. Když na vás přijde během dne únava, dopřejte si jen čtvrt nebo půlhodinku v posteli a síla bude opět zpět.

3. Vyplachování úst po mytí zubů Zubní pasty mají ve svém složení mnoho zástupců, kteří je později ochraňují před bakteriemi, které mají za důsledek kažení zubů a odstraňování zápachu. Jenže tento účinek zničíte jedním velmi jednoduchým úkonem – pokud si po umytí vypláchnete ústa vodou. Se zbytky pasty totiž vymyjete i ochranné látky. Abyste měli z čištění zubů nejen estetický užitek, měli byste dodržovat tento rituál: nejprve si jejich povrch klasicky umyjte pastou, její zbytky vyplivněte a následující půl hodiny nic nekonzumujte a nepijte. Následně se můžete nasnídat a po jídle si ústa osvěžte ústní vodou.

4. Dlouhé sezení na WC I vy patříte do té skupinky lidí, která si na záchod bere s sebou i dobrou knihu nebo časopis? Když ano, rychle se tohoto zvyku zbavte. V nejmenší místnosti bytu byste měli trávit jen nezbytný čas na vykonání potřeby. Příliš dlouhé vysedávání totiž není přirozené pro konečník a může vás dovést k gastroenterologickým problémům. Tím nejfrekventovanějším jsou hemeroidy, které si velmi snadno přivodíte právě dlouhodobým pobytem na WC.

5. Přehnané čištění domácnosti Hygiena se stále posouvá na vyšší level. Když se podíváme, jak kdysi žili naši předkové, jen kroutíme hlavou nad tím, v jaké špíně dokázali být. Jenže ani současnost není žádnou výhrou, pokud to s čištěním velmi přeháníte. Tím, že denně odstraňujete z vašeho okolí všechny bakterie, nedokážete si vůči nim vytvořit odolnost. Nemluvě o tom, že při používání tolika chemických přípravků můžete velmi snadno dospět například až k astmatu. Čistota je super, ale místo denního mytí podlahy, vám stačí opakovat to jednou za tři dny. A spreje na odstraňování prachu použijte pouze jednou týdně, na zbývající část vám postačí obyčejná prachovka.

6. Nesprávné dýchání Děti přirozeně od narození mají správný rytmus dýchání. Jak však stárneme, tak nabíráme horší způsob nabírání čerstvého vzduchu. Správně byste měli dělat hluboké nádechy do oblasti břicha. My však děláme krátké vdechy do hrudníku. Vše se však dá velmi rychle změnit. Stačí se alespoň na pět minut denně zaměřit na správnou činnost. Položte si ruku na břicho a sledujte, zda správně dýcháte. V průběhu minuty byste měli zopakovat 12 až 20 nádechů s menšími pauzami. Postupně to poberete za samozřejmost a pomoci vám při tom může i jóga.

7. Odpočívání po jídle Jednoznačně byste měli uposlechnout rady všech fitnes trenérů o tom, abyste po jídle nepadli do postele, ale si raději dopřáli malý pohyb. Jakmile si lehnete, pokrm se začne měnit ve větší části na tuk. Vhodné je proto po konzumaci zajít alespoň na dvacetiminutovou procházku, která pomáhá s trávením zejména ve vyšším věku. Největší jídlo dne si dejte v té části, když máte největší aktivitu.

8. Denní čištění uší K sedmičce z Anglie přidáváme ještě trojici tipů z naší redakce. Časté čištění uší podporuje tvorbu mazu. V tomto případě platí totéž pravidlo jako s denním mytím vlasů a jejich maštěním. Pokud máte nepříjemný pocit špinavých uší, jde opravdu jen o pocit. Ve skutečnosti vám stačí je otřít dva nebo třikrát do týdne. Při čištění také dbejte, abyste s tyčinkou nezašli příliš hluboko, neboť riskujete poškození bubínku a následný zánět ucha. Neměli byste při tom používat volně dostupné spreje zlepšující jejich čištění. Tento úkon patří totiž jen do ordinace lékaře, vy si jím pouze můžete podráždit vnitřní ucho a navodit problémy.

9. Používání velkého množství kosmetiky Ve skutečnosti byste si měli vystačit s jednoduchým mýdlem, sprchovým gelem, jedním krémem, zubní pastou a šamponem. Zbytek je velmi dobrý byznys kosmetického průmyslu. Když si chcete dopřát jiné přípravky, určitě to nedělejte v přehnané míře. Tělo musí dýchat, aby bylo krásné. Více jako masky, balzámy, peeling vám pomohou dary přírody. Vše používejte s mírou a uvidíte, jak se vám organismus odmění.

10. Snídaně bez předchozího nápoje Během noci se vám v žaludku a trávicím traktu nahromadí různé bakterie. Ty potřebujete ráno vyplavit a připravit tělo na příjem jídla. Vždy byste měli mít připravený pohár odstáté vody nebo čerstvě uvařeného bylinkového čaje, které vás správně nastartují, tedy, váš žaludek na příjem potravy. Nikdy nesnídejte bez toho, abyste vypili alespoň deci vody. Do nápojů se samozřejmě nepočítá káva, která žaludku nalačno ještě více škodí.