Přišlo to náhle, z čistého nebe, ale dalo se to očekávat, jenom ne možná tak rychle. Ano, je to tady, nejnovější iniciativa Vladimíra Putina na eliminaci „petrodolaru“ z mezinárodních obchodu mezi zeměmi skupiny BRICS má svůj první výsledek. USA se po 4 dekádách rozhodly zrušit embargo na vývoz své americké „super-lehké“ ropy.

„Petrodolar“ je výraz pro exkluzivitu prodeje ropy na světových trzích za US dolar.

Zpráva přichází jen chvíli poté, co Rusko uzavřelo s Čínou mega-kontrakt o dodávkách plynu z Ruska v přepočtené hodnotě téměř 400 miliard USD, ovšem celá transakce bude zobchodována bez účasti amerického dolarů, konkrétně v ruských Rublech a čínských Juanech [2]. Neuvěřitelný zvrat v přístupu Obamovy vlády je prvním mohutným signálem pádu dolarů, tentokrát ale ne toho „tisknutého“ FEDem na tiskárničkách, ale toho „arabského“, ropného, Nixonova dolarů.

Ano, USA chtějí distribuci své vlastní ropy udržet obchodování za ropu v dolarech při životě a očekávají, že hlavním zákazníkem o americkou ropu bude… ano, tušíte správné, Evropa! Přesně ta sama Evropa, která na Obamuv příkaz se má přestat bavit s Ruskem a má se zbavit „závislosti“ na jeho plynu a ropě. Už vám to dává smysl? Už chápete rozvrat na Ukrajině s cílem označit Rusko za nepřítele a donutit tak představitelé EU k izolaci Ruska, aby Evropa přišla o ruský trh pro svoji produkci, aby začala nakupovat plyn a ropu od USA a udržela tak dolar při životě?

To, čeho jsme teď svědky, je vlastně situace, kde Amerika už nehraje o petrodolarovou záchranu (neboť petrodolar je už efektivně mrtvý), ale o záchranu americké měny jakožto rezervní měny pro celosvětové transakce. Protože pokud přestane na světových trzích platit dolar, k čemu budou ostatní země světa dolar potřebovat? K ničemu, už protože USA nic nevyrábějí, nic neprodukují, není to exportní země (s výjimkou zbraní, ovšem ty Američané neprodávají na volném trhu do světa všem ale pouze „spojencům“) a to málo, co USA fyzicky vytváří, to je vyráběné offshore (outsourcováno) za čínský Juan nebo jiné asijské měny a do USA následně paradoxně importov& aacute;no jako „dolarový do voz“, což ale může že dne na den skočit v okamžiku, kdy Čína řekne, že už za svoji výrobu a zboží nebude chtít dolar ale zase jenom Juan či jinou měnu.

Jenže vývoz americké super-lehké ropy na světové (tedy především evropské) trhy dolar nad hladinou neudrží. Tolik ropy totiž USA ani nemají (i když poptávka v EU by byla), takže poptávku po dolarů je třeba do budoucnosti zajistit nějakou novou „petrodolarovou“ smlouvou, která by zajistila mohutný a trvalý zájem o tisknutí amerických zelenkavých billetu. A takovou smlouvou bude zcela nepochybně plánovaná „Transatlantická zóna volného obchodu“ [3]. To je ten Svaty grál záchrany amerického dolarů, to zlaté tele, které alespoň na pár desítek let udrží dolarovou měnu při životě, neboť závislost Evropy na americkém „spotřební ;m“ trhu bude obrovský, o to v íc, když si evropští politici zabouchnou dveře před Ruskem a ruským spotřebním trhem, který platil a platí dobře.

Zprávy a signály o pádu petrodolaru přicházely už v průběhu května ….

Je to přesně ten Obamuv plán (tedy ne jeho, ale lidí, kteří Obamu „udělali“), jak nahradit ruský spotřební trh pro evropskou produkci americkým spotřebním trhem, čímž se zabijí dvě mouchy jednou ranou: zachrání se dolar a poptávka po něm a zároveň se zachrání americký komfort života na dluh za cizí práci v cizích zemích. Protože americké bondy a americké financování státního dluhu bude o to snadnější, že zatímco dosud žila Amerika z čínských úvěrů (přímých v podobě financí, i nepřímých v podobě importované produkce, za níž USA platí svými natisknutými papírky), tak po realizaci TAFTA tuto &a mp;uacute;lohu převezme EU a ECB, ale rozuměj tomu lépe, úlohu převezmou de facto daňoví poplatníci v EU, z Evropy se stane manufaktura na čínský způsob.

Mimochodem, už to začíná, všimněte si globálního chudnutí v EU, problémy s výplatami důchodu, s tlakem na zrušení státních důchodu, s tlakem na odchody do důchodu až v natolik pozdním věku, že vlastně nemá ani cenu o nějakém důchodu hovořit, neboť důchodce efektivně od výrobního pasu zalehne rovnou do dřevěného penálu! Tedy čínský model pracovníka „vyždímat a zahodit“. O takto „zahozené“ důchodce se potom nemá postarat stát (jemuž pracovník bůhví proč celý život odváděl sociální pojištění), ale rodina, což je alibismus, když režim dělá všechno proto, aby úlohu rodiny ve společnosti umenšil, nebo rovnou zlikvidoval. Prostě vize je taková, že evropský dělník bude v roli toho čínského, bude pracovat za to, aby přežil a produkce poputuje do USA, za niž nám USA budou platit svými natisknutými papírky, které nikdo jiný nebude chtít, než zase jenom USA. „Petrodolarové“ vazalství tak zažijeme na vlastní kůži, i když už nepůjde primárně o „ropu“ ani o „petro-průmysl“.

Proto je už zcela jasné, proč nelze zachránit dolar jinak, než izolaci Ruska, aby EU přišla o odbytové trhy v Ruské Federaci a EU tak byla nucena vrhnout svoji průmyslovou produkci opačným směrem, na západ přes oceán, na trhy v USA, za americký dolar. Přestože je (a bude) TAFTA pro EU totálně likvidační a nevýhodná, nic jiného EU nezbude, než smlouvu po letech odmítání a tahanic schválit, protože bez Ruska a vývozu zboží na jeho trhy už nebude mít EU kam svoji produkci vyvážet, zůstane právě a jenom americký trh jako jediná volba.

Takže, až vám zase bude volat Člověk v tísni, abyste přispěli na pomoc utečencům z válkou rozvrácené Ukrajiny, která má izolovat Rusko jako „útočníka“ a „nepřítele“, tak jim rovnou přepošlete tento článek, ať se chytí za nos.

Zdroj: email