Zastupitelská demokracie současného evropského ražení je nejdražším možným státním zřízením. Nikoli snad kvůli oprávněným nákladům na její existenci, ale kvůli legalizaci okrádání jedněch druhými.
Mzda až do výše 600.000,- Kč měsíčně, nárok na roční bonus až 100% dvanáctinásobku svého platu na základě rozhodnutí představenstva, v případě odvolání a dobrovolného odchodu po roce práce až čtyřiadvacetinásobek průměrně mzdy, do které jsou započítány i bonusy, pokud odejdou dříve, průměr je násoben osmkrát, nárok až na 135.000,- měsíčně v rámci manažerského pojištění, 13.500,- na rizikové pojištění, příspěvek do výše 3% základní mzdy na penzijní připojištění, 100.000,- korun ročně na lékařskou péči, v případě pracovní neschopnosti delší jak měsíc doplacení nemocenské do výše zaručené mzdy, nárok na bezplatné užívání vozů vyšší střední třídy bezplatně i pro soukromé účely, roční příspěvek na školné pro děti v řádu stovek tisíc korun…
Výše uvedené podmínky výkonu práce manažerů považuji za oprávněné v soukromém sektoru, kde firma je v zisku, po jejích službách či výrobcích je přirozená poptávka zákazníků, z veřejných peněz nedotovaná, a práce manažerů se na těchto výsledcích zisku významnou měrou podílí. Ani bych nemrkl, kdyby taková pravidla zveřejnila jakákoli soukromá společnost za podmínek uvedených v předchozí větě.
V roce 2010 utržil podnik celkem 19 mld za osobní přepravu, ovšem 65% z toho zaplatili občané ze svých daní jako úhradu ztráty z této „podnikatelské činnosti“. Na každého občana, včetně nemluvňat a důchodců to v roce 2010 dělalo 1.235,- Kč. Podobné to bylo každý předchozí rok a nejinak tomu jistě bude za rok letošní. Ten podnik se jmenuje České dráhy a je podnikem státním. Právě jeho manažeři mají sjednány a propláceny částky, o nichž se zmiňuji v úvodu článku. Podnik, který je založen na produkování ztráty, kterou zaplatí daňoví poplatníci. Podnik, do kterého se odkládají loajální a zasloužilí politici a jejich přátelé, podnik, který známým politiků dává veřejné zakázky a utrácí stamiliony za marketingové a reklamní služby v režimu „obchodního tajemství“, ale také podnik, který má stejnými politiky zajištěný monopol na udržení popisovaného stavu. Odměnou od politiků, neboť ti ve skutečnosti podnik řídí, pro manažery Českých drah je stav, kdy si o svých odměnách rozhodují sami.
V porovnání s výše popisovaným principem, který se táhne Českou republikou jako standard, a který se týká ve své podstatě všech státních podniků, které slouží podle mého přesvědčení primárně k tunelování veřejných prostředků, jsou náklady na potřebné a žádoucí reformy jen drobnými. České dráhy, České lesy, Čepro, bývalá Česká konsolidační agentura, Česká pošta, městské dopravní podniky, České aerolinie… Nikoli kvůli hospodářské a finanční krizi, ne kvůli nízkému zdanění, ne kvůli nákladům spojeným s nezaměstnaností, ale z důvodu existence tohoto legalizovaného principu, který se stal pro většinu současných politiků i důvodem pro vstup do politiky samotné, nyní nemáme peníze na mzdy pro vojáky, policisty nebo například na budoucí pokrytí důchodů či na zajištění lékařské péče, zatímco lidé odevzdávají polovinu svého výdělku státu, kterému je to stále málo.
Za podobné chování politiků a státních úředníků či zaměstnanců v Číně popravují, zatímco my jim tam posíláme ostré diplomatické vzkazy o tom, že trest smrti je nehumánní. A Čína? Ta si nás i se svým trestem smrti pro podobné gaunery nyní kupuje jak na běžícím pásu. Smutné, kam jsme to dotáhli.
(Dovětek pro mé kritiky, kteří jistě najdou v článku to, co tam není: Nejsem zastáncem trestu smrti a nevolám po něm.)
František Matějka
frantisekmatejka.blog.iDNES.cz
Poznámka Pozitivní svět: další aktuální infomace o benefitech vrcholných manažerů ČD také ZDE
ale z něčeho ty politické strany a jejich manžeři a lobisté přeci žít museji ne ? A státní či polostátní podnik je ta nejlepší dojná kráva.A zatím dojí dokud nepadne….
Říkáte, Pane Matějko, že v Číně by manažery našich státních podniků popravili?
Ale my v Česku taky, pane Matějko, my taky.
Až bude po tomto drancování společného majetku vykutálenými zloději, mafiány a jimi vydržovanými politiky, až to skončí velkým hnutím pořád ještě spící většiny lidu, musí se stát toto:
1.Politické strany nebudou mít přístup k řízení státu a všichni současní politici budou mít zákaz politické činnosti na x let.
2. Drancování společného majetku bude prohlášeno za vlastizradu, počínaje rokem 1990. Na vlastizradu, korupci a jiné závažné podvody Bude vyhlášena nepromlčitelnost s retrospektivní platností.
3. Budou zatčeni všichni, kdo se krádežemi a korupcí obohatili anebo jako vyšetřovatelé a soudci šli na ruku mafianizovaným politickým stranám. Během vyšetřobvací vazby, pokud tak neučiní dříve, budou moci svobodně dát pokyny pro vrácení plné hodnoty rozkradeného majetku a přijatých úplatků. Vklady budou v mezinárodí spolupráci dohledány kdekoliv na světě. Stejně tak uprchlí zločinci.
4. Bude upraven trestní zákoník. Vlastizrada a veškeré podvody proti státu a občanům dostanou velmi vysoké trestní sazby a nejvyšším trestem bude smrt.
Trest smrti bude zmírněn na vězení u těch, co vrátili nakradené a dali k dipozici veškerý svůj majetek.
5. Podle výsledků vyhlášeného referenda budou takto dobyté majetky použity na splacení státního dluhu, anebo budou použity k posílení nově založené české banky jako konkurence nepoctivým cizím bankám. Ta se bude starat o financování rozvoje hospodářství a o úspory občanů.
6. Protože jsme ve stavu nouze, musí být omezeno nadměrné odčerpávání kupní síly současnou obchodní sítí. A to sítí levných konzumů v režii výrobních podniků a družstev.
Toto je ukázka zásadních opatření, několika z těch, co postaví na nohy naše hospodářství, obnoví důvěru ve vládu a podnítí nadšenou angažovanost konečně probuzené občanské společnosti.
Stanislav Vrbík, Zlín
Já zase jsem pro trest smrti. Ale pouze pro nejvyšší politiky, kteří by způsobili strádání velkému množství lidí. Mohl by jej udílet pouze mezinárodní osud. Výkon by se realizoval podle Vaculíka, čili tak, že odsouzenec by si mohl vybrat ukončení života podle nabídky.
Prvního, koho bych hnal k takovému soudu, by byl Václav Klaus za zpronevěru nesouměřitelně obrovského majetku, k jehož správcování se zmocnil dokonce sám, jakýmsi obskurním revolučním právem.