Člověku je docela trapně, když neustále čte ony zprávy odpovídající onomu známému babišovskému „všetci kradnú“, k čemuž autor zapomněl již tehdy dodat, že „všetci“ mohou krást vesele dál, protože se s tím nebude nic dělat. V tom to případě šlo o to, udělat si rychle popularitu pro potřebné volební zisky. To se podařilo a kradení pokračuje vesele dál. Jak jinak si vysvětlit následující, SLUŠNÝM LIDEM TĚŽKO UVĚŘITELNÉ zprávy:     

ZPRÁVA ČÍSLO 1: 

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na hospodaření agentury CzechTourism a Centra pro regionální rozvoj v letech 2012 až 2014. Kontroloři prověřili více než 326 milionů korun a majetek v hodnotě 294 milionů korun. Agentura CzechTourism v řadě případů používala peníze nehospodárně a porušila několik zákonů. Kontroloři oznámili příslušnému finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně v celkové výši téměř 20 milionů korun. CRR vyšlo z kontroly výrazně lépe, přestože i u něj kontroloři konstatovali několik porušení zákona. 

Daleko závažnější pochybení kontroloři odhalili u agentury CzechTourism. Ta hned několikrát porušila rozpočtová pravidla – například při koupi dárkových poukazů na wellnes pobyty za téměř 600 tisíc korun. Jak poukázky přispěly k rozvoji cestovního ruchu a kdo je dostal, to agentura nevysvětlila. Agentura nevysvětlila ani to, jaký přínos pro ni měla členství generálního ředitele a dalších zaměstnanců v různých organizacích. Za tato členství přitom zaplatila více než čtvrt milionu korun. V roce 2014 agentura CzechTourism také zaplatila téměř 300 tisíc korun za akci, kterou prezentovala jako výroční setkání s partnery. Podle NKÚ se ale jednalo o rozlučku zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem, která nijak nepřispěla k podpoře cestovního ruchu ani k prezentaci České republiky jako turistické destinace. 

Další významnou oblastí, kde CzechTourism chyboval, jsou veřejné zakázky. V řadě případů agentura zadávala veřejné zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné vysoutěžit levněji. Například v případě zakázky na čtyři ročníky soutěže „Světový den ledového vína“ za 16,7 milionu korun se přihlásily dvě firmy. Jedna z nich nesplnila podmínky zadání. CzechTourism tuto firmu nepožádal o doplnění dokumentace, i když to podle zákona mohl udělat. Nabídková cena vyloučené firmy byla přitom o pět milionů nižší než cena nabízená vítěznou společností. V jiném případě CzechTourism v letech 2012 až 2014 zase nakupoval právní služby od firmy, aniž by posoudil, jestli jde o nejvýhodnější variantu. Firmě za ně přitom platil paušálně 45 tisíc korun měsíčně a společnost ani nemusela vykazovat, kolik práce odvedla. 

Jestliže část zakázek CzechTourism zadával bez ohledu na výslednou cenu, tak v případě nakupování letenek nesoutěžil dodavatele vůbec. Agentura věděla, že každý rok nakupuje letenky minimálně za tři miliony korun, přesto je ale objednávala postupně. V letech 2012 až 2014 za letenky zaplatila deset a půl milionu korun. Zakázku na distribuci výstavních a reklamních předmětů CzechTourism zase rozdělil do více zakázek malého rozsahu, které pak zadával bez otevřené soutěže. Zakázky za téměř 3,8 milionu korun spolu ale souvisely a agentura je měla zadat najednou. 

NKÚ podal ještě před ukončením kontroly trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Proto ze zákona musel se zveřejněním výsledků této kontroly počkat do doby, než mu to orgány činné v trestním řízení umožní. 

ZPRÁVA ČÍSLO 2: 

Hvězdný plat: Poradce ministerstva dopravy pro vesmír bral 180 tisíc měsíčně

Poradce ministra dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než sám ministr, v průměru 180 tisíc korun. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900 tisíc korun. Ministr Dan Ťok (za ANO) smlouvu kritizoval. Už dříve Rohlík za služby pro ministerstvo inkasoval miliony. 

Rohlíkovi zaručila smlouva, uzavřená koncem loňského roku Ťokovým náměstkem Kamilem Rudoleckým (ČSSD), v průměru za měsíc více peněz, než mají nejvyšší ústavní činitelé. Měsíční hrubý plat ministra letos v Česku činí 125 300 korun, premiéra 176 400 a prezidenta 219 tisíc korun. Měsíční platy některých poradců ministerstev či Úřadu vlády ČR loni zveřejnil server Aktuálně.cz, nejvyšší částky se pohybovaly kolem 60 tisíc korun. 

Ministerstvo Rohlíkovi vyplatilo už asi půl milionu ze zmíněných 900 tisíc korun. Přitom Nejvyšší kontrolní úřad už dříve označil za problémové zakázky ministerstva na poradenské služby od Rohlíka z let 2010 až 2013 za zhruba šest milionů korun. „Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit,“ řekl uvedl server HlídacíPes.org]|serveru HlídacíPes.org ministr Ťok. Rohlík serveru sdělil, že jeho činnost pro ministerstvo byla zcela transparentní. Externí poradenství si ministerstvo objednalo od Rohlíka, přestože má vlastní vesmírný odbor. Rohlík byl dříve dokonce podle serveru zhruba rok zaměstnancem ministerstva s měsíčním platem asi 60 tisíc korun a letos 16. května po vypršení externí smlouvy se opět stal zaměstnancem úřadu.   

ZPRÁVA ČÍSLO 3: 

Opět ministerstvo dopravy. Průměrná kancelář jednoho státního zaměstnance přijde na 28 449 korun. Kdyby byla menší a za průměrný nájem, byla by o desetinu levnější. Aby v současnosti měla armáda 137 tisíc úředníků kde pracovat, zaplatí stát 3,9 miliardy korun.  Ředitelství silnic a dálnic si pro svých 30 zaměstnanců pronajímá v pražském Braníku 600 metrů kanceláří a platí za ně bezmála pět milionů za rok. Na jednoho pracovníka tak vychází 20 metrů plochy a metr čtvereční vyjde na 8242 korun za rok. Kdyby si správci českých dálnic našli kanceláře za průměrnou cenu, kterou státní instituce platí v Praze – tedy 2512 korun za metr a rok – ušetřilo by se 3,5 milionu korun ročně.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zbytecny-luxus-uredniku-stoji-400-milionu-za-rok-f5h-/zpravydomov.aspx?c=A160522_210607_ln_domov_ELE

ZPRÁVA ČÍSLO 4:  

Rozhledny, ze kterých se nerozhlédnete. Absurdní vyhlídky Bílých Karpat za miliony 

Pokud jste si dosud mysleli, že slovo rozhledna je odvozeno od slovesa rozhlížet se, pak vězte, že jste na omylu. V Bílých Karpatech vyrostly v poslední době čtyři rozhledny, ale ze dvou není téměř nic vidět. Dokonce ani nestojí na kopci, ale v údolí u silnice. Rozhledny vznikly hlavně z dotací EU.  Dalších 11 fotografií v galerii   

V Bílých Karpatech rozhledny dlouho chyběly. Jako první v této oblasti vznikla rozhledna na kopci Travičná u Tvarožné Lhoty, později přibyly vyhlídkové věže na Velkém Lopeníku a Královci u Valašských Klobouků.  Tentokrát jsme navštívili novou čtveřici rozhleden, které pocházejí z let 2009 – 2010, jejichž výstavba se financovala převážně z peněz EU. Tři z nich leží, co by kamenem dohodil hned za státní hranicí na slovenském území, kde poslední dobou vyrůstají vyhlídkové věže jako houby po dešti. Nad některými ovšem zůstává rozum stát. Začněme rozhlednou Drahy, která se tyčí od podzimu 2009 jižně nad horňáckou vesnicí Javorník v Jihomoravském kraji. Tato 20 metrů vysoká dřevěná věž se 106 schody a ukotvená ze čtyř stran ocelovými lany symbolizuje nové, rozporuplné trendy ve výstavbě vyhlídkových věží. Nevede k ní žádná značená ani neznačená stezka, zato se však tyčí hned vedle silnice. Nestojí dokonce ani na kopci, nýbrž v mělkém sedle mezi dvěma vrchy, v podstatě na dně visutého údolí. Tomu samozřejmě odpovídá mizerný rozhled do dálky. Vidět je pouze do údolí říčky Veličky severním směrem a pak už jen nejbližší horizont vzdálený 2 až 4 km. 

Napadne-li vás otázka, proč se rozhledna Drahy nad Javorníkem vůbec stavěla, pak napoví údaje na informační tabuli. Zde se praví, že vyhlídková věž vznikla v rámci projektu příhraniční spolupráce „Pozrime sa cez hranice z výšky“, který stál 195 000 eur, přičemž částkou 166 000 eur přispěla Evropská unie … Získáte-li pocit, že se tady promrhaly peníze, využitelné jinak a lépe, pak nebudete určitě sami. Dokonce není vidět ani přes ty hranice, jak slibuje slovenský název projektu. Důležité ale je, že se peníze podařilo utratit. Rozporuplné dojmy umocňuje fakt, že po architektonické stránce jsou Drahy pouhou kopií rozhledny na Veľké homoli v Malých Karpatech.