Oleg Matvejčev

Putinova návštěva olympijských her v Pekingu přinesla pro USA špatné znamení. Za to znamení lze považovat to, že Putin vzal s sebou na výlet Igora Sečina. A pro Spojené státy je to možná ještě hroznější, než kdyby do Číny odletěl Šojgu.

Něco horšího než vojenská aliance

Vojenská aliance mezi Čínou a Ruskem neděsí USA tolik jako výsledky ​​návštěvy Sečina. Protože USA, Rusko a Čína jsou jaderné mocnosti. A stejně mezi sebou bojovat nebudou – v jaderné válce nejsou vítězové.

Ale abychom porazili Spojené státy a udělali z nich bezvýznamnou regionální mocnost, není nutné bojovat. Existují i ​​jiné metody. O jedné z nich mohli diskutovat vůdci Číny a Ruska a Sečin může být člověkem nezbytným pro realizaci tohoto plánu.

Po jednání v Pekingu Rosněfť podepsala dohodu s čínským CNPC o dodávkách 100 milionů tun ropy v průběhu příštích 10 let. Byla také podepsána dohoda o dodávkách dalších 10 miliard metrů krychlových plynu ročně do Číny. Celkem s předchozími smlouvami to je – 48 miliard metrů krychlových.

A to je již téměř tolik, kolik bychom mohli dodat přes „Nord Stream 2“ do Evropy. Dovolte mi připomenout, že jeho projektovaná kapacita je 55 miliard metrů krychlových. Evropa pod tlakem Spojených států tento plynovod zatím nespustila. A to znamená, že Čína brzy získá výhody.

Evropský průmysl se nyní kvůli nedostatku energie dusí a bankrotuje. Tento deficit byl v Evropě vytvořen Spojenými státy záměrně – přes „zelenou agendu“, sankce na plynovod „Nord Stream 2“ a neklidnou Ukrajinou, která slouží jako záminka pro uvalení dalších sankcí proti Rusku – zavedení sankcí, které také mají vliv i na cenu plynu v Evropě.

Čím vyšší ceny plynu, tím lépe pro USA. A pokud „Nord Stream 2“ nakonec nespustí, vydělají američtí plynaři ještě více peněz. Jejich největší sen, který Putin stále nechce realizovat je – pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, dostane sankce a tím dá USA možnost prodávat jejich LNG do Evropy. Ve svých médiích tedy neustále píší o naší „agresi“. Jen Putin západní noviny nečte a proto neútočí.

Čína ukazuje opačný příklad

Čína naopak po návštěvě Putina v Pekingu získá další objemy dodávek energie. Pokud bude čínský průmysl zásobován energií a ten evropský bude nadále pociťovat nedostatek, pak evropské zboží jednoduše neobstojí v konkurenci s čínským.

Náklady na energii spotřebovanou při výrobě zboží jsou zahrnuty do jeho ceny. Některá výrobní zařízení v Evropě tedy zkrachují – jejich výrobky jsou při takových cenách plynu příliš drahé a nemohou obstát v konkurenci. Ale Spojené státy mají z těchto problémů Evropy jen radost.

Nebýt Ruska a Číny, Spojené státy by mohly snadno plenit Evropu – pokusit se zablokovat dodávky levného plynu z Ruska a prodávat svůj LNG za báječné ceny, obohacovat se na tom a také po bankrotu skupovat evropskou výrobu a udělat z ní americkou.

Ale Evropa má alternativu – nechat se okrádat nebo se připojit k Rusku a Číně. To jest přesunout se z tábora „kolektivního Západu“ do projektu „Velké Eurasie“. Přerušením všech vztahů se Spojenými státy, vystoupením z aliance NATO a spuštěním „Nord Stream 2“ by se Evropa mohla zachránit.

Rusko pak bez překážek, omezení a sankcí Spojených států bude schopno zásobovat Evropu energetickými zdroji, které potřebuje a zároveň zbavit Evropany obrovských nákladů na alianci NATO, které prostě nebudou potřeba, protože Rusko a Evropa se stanou blízkými ekonomickými partnery. A jaký má smysl utrácet miliardy na obranu proti někomu, kdo je vaším hlavním ekonomickým partnerem a pro koho prostě nemá smysl ani žádné výhody útočit, protože je na vás sám velmi závislý?

Ze sankcí proti Rusku mají prospěch pouze Američané, tím poškozují evropský byznys, zvýhodňují americký byznys a generují příjmy z prodeje amerických zbraní do Evropy v rámci NATO na ochranu před hrozbou, kterou vymysleli sami Američané. Dělají to vždy – nejprve vytvoří problém a pak jeho řešení draze prodají.

Buď přežít s námi, nebo zahynout s USA