Karle, slibte mně, že z Okamury uděláte svého kancléře a z Franze a Roithové své poradce, a já Vás budu volit. Pokud tak učiníte, věřte, že Vás národ za svého presidenta bez pardonu přijme.

Sice jsem Vás v prvním kole nevolil, neboť všude spíte, ale sebekriticky musím přiznat, že i já mám podobný úlet. Jak sednu do auta, usnu jak špalek. Jednou se mi to dokonce podařilo i za volantem. Naštěstí to odneslo jen pár ohnutých plechů. Od té doby si beru do auta termosku s kávou a stále doplňuji zásobu žvýkaček. Funguje to. A tak moje rada zní: Pořiďte si presidentskou termosku a klidně i při inauguraci žvýkejte, určitě to zabere.

Ale pojďme k volbě presidenta. Domnívám se, že kdyby Okamuru nevyšachoval ze hry všehoschopný politický establišment, stal by se presidentem on. A to jen proto, že nemá nic společného se vším tím politickým svinstvem, tedy že je takzvaně politikou nepolíben. Je to sympatický, inteligentní a hlavně výřečný mladý muž. Tak trochu opak Vás, a proto by vám to mohlo společně fungovat. To, co nestihnete Vy, on zcela jistě stihne. Věřte, že Okamura na Hrad patří. A když už ne jako president, tak ať stojí po Vašem boku alespoň v roli kancléře.

Ten červený chochol, co Vám vymyslel David Černý, Vám sluší a není to až tak daleko od avantgardního Avatara, jak nazvala mládež Vladimíra Franze. On se stal symbolem vzdoru převážně mladé populace proti politickému zlořádu, který v naší zemi vládne. Není to žádný osel a kultura, které bezesporu rozumí, potřebuje také oporu na Hradě. A, koneckonců, máte jedno společné. Vy máte modrou krev a on je zase skoro celý modrý po těle. Ukažte národu, že se dokážete povznést nad jeho vizáž. Značná část populace to ocení.

Také vedle sebe potřebujete noblesní dámu, která nemá žádné politické škraloupy, a tou je bezesporu Zuzana Roithová. Její politická zkušenost, slušnost a konečně i podpora, kterou Vám vyslovila, je zárukou budoucí vzájemné spolupráce na Hradě.

Fishera Vám nabízet nebudu, protože ho nemám rád a také proto, že nabídku na kancléřskou židli již pravděpodobně obdržel od Miloše Zemana, jinak by ho přece nepodpořil.

A tak, Karle, nepromarněte svoji šanci, jde přeci nejen o Hrad, ale také o lidi, kteří už poněkolikáté uvěřili, že mohou mít na vývoj ve své zemi vliv. Tímto můžete alespoň z části napravit to, co politici celá léta národu odpírali. Znám Vás jako srandistu, člověka s noblesou nasáklou humorem, tak ať to ve finiši nepokazíte.

Petr Havlíček