Vyslechnout si, co trápí lidi v regionu – na to mají poslanci určený čas i peníze. Reportéři MF DNES je vyzkoušeli. Pohořela většina.

Eva Pospíšilová

reportérka MF DNES

Koho že hledáte? Poslankyni Langšádlovou?“ ptá se nedůvěřivě mladá žena, kterou reportéři MF DNES oslovili v příbramské kancelářské budově. Vedle ní by přitom podle webu Poslanecké sněmovny měla mít svou regionální kancelář i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „O té jsem tady ještě neslyšela. Ale co vím, tak za TOP 09 tu má kancelář poslanec Miroslav Kalousek. Je to hned vedle, ale ani jeho jsem tady ještě neviděla,“ doplňuje žena. O zákonodárcích nic nevědí ani v sázkové kanceláři, která je v budově hned vedle vchodu.

Místo poslanců, kteří by tu minimálně v tento týden měli být k dispozici občanům, tu jsou jen zamčené dveře. „Hodiny pro veřejnost po předchozí domluvě,“ stojí na papírku nalepeném na Kalouskových dveřích spolu s mailovým kontaktem na poslance a telefony na jeho asistenty.

Jenže během poslaneckého týdne by poslanci měli soustředit aktivity právě do svého volebního obvodu a tam být k dispozici občanům.

Reportéři MF DNES během pondělí a úterý navštívili celkem dvaadvacet regionálních kanceláří poslanců z Prahy, středních Čech, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Přitom na regionální kancelář dostává každý poslanec od Sněmovny peníze na nájem plus dalších zhruba deset tisíc korun na nábytek, telefon, internet nebo kancelářský materiál. Z těchto peněz pak Kalousek s Langšádlovou platí své příbramské kanceláře každý za 12 100 korun měsíčně, a to svému spolustraníkovi – místostarostovi Příbrami Václavu Švendovi. Langšádlová MF DNES jen v SMS zprávě napsala: „Jsem na pracovní cestě v Bruselu.“

A nikdo k zastižení není ani ve Slaném. Kancelář by zde měl mít Stanislav Berkovec (ANO). „On se sem teď stěhuje. Viděli jsme ho tu s krabicemi,“ říká asi padesátiletá žena. Klepání na dveře poslancovy kanceláře je nicméně marné. Není tu. „Byl jsem v kanceláři, ale ještě v té původní,“ zdůvodňuje Berkovec.

Na zavřené dveře narážejí reportéři MF DNES i v Kladně u Miloslavy Vostré (KSČM) nebo Kateřiny Valachové z ČSSD, na jejíž kancelář v tamním sídle strany sice poutá cedule u vchodu, nicméně jím projít nelze. Kvůli zamčené mříži. „V pondělí jsem byla v Poslanecké sněmovně na schůzkách s občany, co se kvůli práci objednali tam,“ vysvětluje svou nepřítomnost bývalá ministryně školství.

To občanský demokrat Vojtěch Munzar se netají tím, že je na dovolené. „Tento týden jste mě nemohli zastihnout, jsem s dětmi na jarních prázdninách místo příštího týdne, kdy je termín jarních prázdnin v Kladně, ale nechci absentovat při jednání Sněmovny.“

Mříže, lázně a olympiáda

A sněmovní agendě tento týden moc času nevěnuje nejspíš ani poslanec z ANO Milan Hnilička. Na zazvonění v Kladně reaguje asistentka. „Pan poslanec je na olympiádě. J estli chcete, domluvím vám s ním schůzku, až bude zpět,“ říká do zvonku.

Není jediný, za koho úřaduje asistentka. „Pan Schwarzenberg je v lázních,“ vysvětluje Marcela Dvořáková za pražského poslance TOP 09.

I v Ostravě a Brně se ozývají jen asistenti. A to třeba za piráta Ondřeje Polanského, Pavla Blažka z ODS či exprimátora Brna a dnes poslance Romana Onderku z ČSSD. Bez předem domluvených schůzek jsou prý na dalších jednáních.

Téměř třicet poslanců navíc nemá kontaktní kancelář zatím vůbec, a to ani čtyři měsíce od voleb.

Ze všech dvaadvaceti poslanců nakonec reportéři MF DNES v kancelářích zastihují jen dva zákonodárce – komunistu Leo Luzara a lidovce Stanislava Juránka, který prý s lidmi řeší třeba exekuce nebo spory se sousedy.

s přispěním Marka Osoucha, Josefa Gabzdyla a Petra Wojnara