Pavel Otto

Registr smluv nebude platit ani pro parlament, Hrad, politické strany či nejmenší obce

 

parlament

 

Povinné zveřejňování smluv úřadů s firmami v centrální databázi se nebude vztahovat na korporace, které čerpají dotace z veřejných peněz nad 20 milionů korun. Tedy ani na holding Agrofert s více než dvěma sty společností vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Prosadili to poslanci právě Babišova hnutí.

Agrofert však není jediný, pro něhož budou platit trvalé výjimky. Dolní komorou parlamentu schválený zákon o registru smluv nedosáhne ani na polostátní ČEZ, šest institucí, jako je Poslanecká sněmovna, Senát nebo Kancelář prezidenta republiky, a nepostihne ani politické strany a nejmenší obce. Smlouvy nebudou muset zveřejňovat rovněž nestátní neziskové organizace s dotacemi nad dva miliony. Normu, jejímž cílem je rozkrytí toho, za co a v jaké míře stát a samosprávy utrácejí, nyní posoudí Senát.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se pozastavil nad tím, že zákonodárci ANO jednomyslně odmítli pozměňovací návrh poslanců ČSSD k Agrofertu. „Daňoví poplatníci tak nebudou mít právo vědět, jak s jejich penězi nakládá největší příjemce dotací v Česku, kterým je skupina Agrofert Andreje Babiše. Klub ANO opět potvrdil, že není ničím jiným než dceřinou společností Agrofertu,“ prohlásil.

Kritika se ovšem snesla i na Kalouskovu hlavu, když prosadil, aby se zákon nevztahoval na šest institucí s chráněnými rozpočtovými kapitolami včetně parlamentu. „Je úsměvné, že poslanci nařídí zveřejňovat smlouvy úřadům, ale sobě ne,“ uvedl Nikola Hořejš z iniciativy Rekonstrukce státu, která registr považuje za zásadní protikorupční opatření.